İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %60
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

Yarıyıl tatili çocuklarla nasıl değerlendirilmeli?

20.01.2024    |

Çocukların yarıyıl tatilinde daha fazla ekrana hapsolmaması için günde en az bir saati eğitsel aktiviteye ayırmanın, harekete ağırlık verilmesinin, beyin egzersizlerinin, ailenin de eşlik ettiği etkinlikler yapılmasının önem taşıdığı belirtildi.

Ebeveynlerin, çocuklarının eğitimiyle ilgili 'ek ders mi aldırayım', 'özel öğretmen mi tutayım', 'kayıplarını nasıl telafi edeyim' gibi kaygıları yoğun yaşayabildiğine işaret eden Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Özlem Sürücü, 'Velilerin çocuklarının eğitim süreciyle ilgili kaygılar sebebiyle fazla baskı yapması  çatışmaların çıkmasına sebebiyet veriyor. Ebeveynin çocuğa öğretmenlik yapmaması gerekiyor.' diye konuştu.

Yarıyıl tatilinde çocukların daha fazla ekrana düşmemesi için bazı rutinlerin korunması gerektiğinin altını çizen Sürücü, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Tatilde çocukların uyku, uyanma, yemek saati gibi rutinlerini belli bir noktada korumak lazım. Çocuğu tamamen ödevsiz ve teknolojiyle baş başa bırakmamak için günde en azından bir saat eğitsel bir çalışma yapılabilir. Yine teknoloji kullanılabilir ama örneğin internette çocuğun ilgisini çekebilecek deneyler, aktiviteler, müzeler var. Çocuklar bunlara yönlendirilebilir. Kitap okunabilir, mümkün olduğunca ailenin de eşlik ettiği etkinlikleri yapmak. Yeter ki çocuk sadece bilgisayar oyunlarıyla, sosyal medyayla birebir kalmasın.'

Çocuklar camilerle buluşuyor

Yarıyıl tatilince ailece yapılabilecek birçok etkinlik bulunuyor.  Server Yaşam Vakfı tarafından gerçekleştirilen "Haydi Çocuklar Camiye" adlı yarışma kapsamında çocuklar vakit namazlarını camilerde ya da evlerinde kılarak hediyeler kazanabiliyor.

Yarışmanın ismiyle hazırlanan web sitesinden kayıt yapılarak ve kılınan namazlar işaretlenerek etkinliğe katılmak ve hediye kazanmak mümkün. Çocuklara namaz kılma alışkanlığı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen yarışma yoğun ilgi görüyor. 

Hem çocuklar hem de yetişkinler açısından hareketin önemine işaret eden Özlem Sürücü, 'Hareket, kaygı kontrolü, dikkat ve öğrenme, duygu düzenleyebilme açısından ruh, beden ve akıl sağlığımız için kesinlikle gerekli. Çocuklarla birlikte bu konuda bir plan yapılabilir.' dedi.

Sürücü, 'Hareketin illa çok yapılandırılmış bir şey olması şart değil ama ailelerin günlük hareketleri çocuklarla birlikte planlayarak uygulaması önemli. Eğer ailenin bir spor, hareket rutini yoksa 'bu çok önemli lütfen sporunu yap' diyemezsiniz. Ebeveyn olarak örnek teşkil edilmesi lazım.' dedi.

Ayrıca ebeveynlerin, spor ve hareket konusunda ne kadar istikrarlı olurlarsa çocuklarını da bu sürece o kadar dahil edebileceklerini vurgulayarak, fiziksel hareketin çocuklarda özellikle duyguları düzenleyebilme noktasında büyük önem taşıdığının altını çizdi.

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Konferanslar
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Konferanslar
Konferanslar Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close