İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %50
Türkçe
10 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
10 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
Giriş Yap

Çevreciliğin dijital hali

30.04.2021    |
Daha yaşanılabilir bir dünya oluşturmak hepimizin derdi. Bunu gerçekleştirebilmek için de elimizden geleni yapıyoruz. Bilinçlenmek için okuyor, plastik kullanımını azaltmak için çabalıyoruz.

Bunların hepsi hem daha iyi bir “ben” olabilmek hem de çevremizi güzelleştirebilmek için yaptığımız şeyler. Evet belki çevrim dışı olarak yaptığımız birçok şey var. Ancak artık teknoloji hayatın vazgeçilmezi. Bu yüzden çevrim içi olarak da çevresel iyiliğe katkı sağlamak için yapabileceğimiz çok şey var.

Daha yeşil internet için neler yapabileceğimizi derledik.

İnternette üretilen her bilgi, her içerik data merkezlerinde depolanıyor. Bunun gibi bilgi merkezleri muhtemelen tahmin edebileceğinizin ötesinde enerji tüketiyor. Çünkü bu merkezlerin sürekli işleyebilmesi için elektriğa ihtiyaç var. İşte burada hayatımızın vazgeçilmez parçası olan interneti daha verimli ve bilinçli kullanma seçeneği devreye giriyor.

Daha çevreci bir internet kullanıcısı olabilmek için yapılabilecekleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Yazı Fontu: Bilgisayar başında yazı yazarken kullandığımız yazı fontları, iş çıktı almaya gelince mürekkep ve kağıt israfına sebep olabiliyor. Ancak merak etmeyin, bunun çevreci bir çözümü mevcut. Çok sık kullanılan yazı fontları belirlenmiş. Bu karakterlerin içlerine görülemeyecek küçüklükte boş noktalar konularak mürekkepten tasarruf sağlamış. Bunlar ne bilgisayarda yazarken ne de çıktı aldıktan sonra fark ediliyor. Eskisinin daha çevreci hâli!

Daha güzel kısmı ise her bilgisayara uyumlu fazladan bir uygulama, araç gerektirmiyor. İnternet tarayıcınıza “eco font” yazarak kullanmayı sevdiğiniz fontları indirebilirsiniz.

Arama Motoru: Her gün defalarca kullandığımız arama motorları her yeni arama yapıldığında, yeni bir tıklama aldığında belli bir oranda karbon salınımına sebebiyet veriyor. Bu arama motorları artık çok çeşitli özelliklere sahip. Örneğin siz o sitede belli bir arama yaptıktan sonra sizin için ağaç diken bir arama motoru var. Ya da tasarımlarını daha minimal tutarak karbon salınımını azaltmaya yardımcı olan... Yani hangisini seçeceğiniz ise size kalmış.

Gereksiz e-postalar: Peki posta kutunuzdaki gereksiz e-postaları silerek daha çevreci olabileceğinizi biliyor muydunuz? Dünyadaki herkes günde sadece 11 e-posta silse, bu yaklaşık 91.000 ton CO2 tasarrufuna karşılık geliyor. Her yıl dünyada trilyonlarca e-posta gönderiliyor. Yani siz hiçbir şey yapmasanız bile size gelen bir mailin CO2 üretimi 0,5g oluyor. Bu az gibi görünse de dünyadaki e-posta trafiğini düşününce büyük bir sayıyı oluşturuyor.

Yapmanız gereken ise çok basit. Gereksiz postaları silmek! Ayrıca sizi ilgilendirmeyen bülten aboneliklerinden çıkarak da daha yeşil bir internet kullanıcısı olabilirsiniz.

Kullanım Tercihleri: Buradaki bilgileri kullanarak en gözde uygulamalarınızın ne kadar çevreci olduğunu kontrol edebilirsiniz. Kim bilir belki de bu inceleme kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirerek daha çevreci uygulamalara geçiş yapmanızı sağlar.

Ekran Süresi: “Bunun dijital çevrecilikle ne ilgisi var?” diye düşünebilirsiniz. Ancak  data merkezleri verilerimizi depolayabilmek için elektrik kullanıyor. Yani attığınız her mesaj, izlediğiniz her video, beğendiğiniz her gönderinin karbon ayak izi olarak küçük de olsa bir maliyeti var. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda teknolojik aletlerin kullanımını azaltarak hem çevreye katkı sağlayabilir hem de belki çoktandır denemek istediğiniz bir hobiye vakit ayırabilirsiniz.

Böylelikle dijital ortamda da küçük değişikliklere giderek çevreci hareket etmek mümkün. İnternet kullanım tercihlerinizi gözden geçirerek siz de kolayca çevreci bir internet kullanıcısı olabilirsiniz. Hayatın her alanında gezegenimizin yükünü azaltmayı unutmayalım.

İyilik Tasarım Merkezi

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close