İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:37 İmsak03:23 Güneş05:24 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %42
Türkçe
12 Zilhicce 1445 18 Haziran 2024 Salı
12 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Güneş
05:24
Giriş Yap

Sağlıklı iletişimin ipuçları

06.06.2023    |

İletişim, hem kolay hem de zor bir etkileşim... Aile fertleri, çalışma ortamı ya da arkadaşlar arasında sağlıklı iletişim nasıl kurulmalı? 

Kırgınlıklar dile getirilmeyip küskünlük boyutuna taşındığında bunun sebebi yine iletişimsizlikten kaynaklanıyor.

Beyhan Budak, sağlıklı iletişime zarar veren hataları anlatıyor:

Günlük yaşamda hepimiz bir şeylere kırılırız ama kırıldığımız şeyleri ifade etmek, sorunu çözmeye çalışmak yerine dolaylı yoldan tepki gösteririz. Tepki gösterdiğimiz kişi neye tepki gösterdiğimizi anlamaz, o da bize tepki gösterir. Bu iş böyle uzar gider.

Halbuki çevremizdeki insanlarla sağlıklı iletişim kurmak o kadar da zor bir şey değil. Birazcık kendi hatalarımızın farkına varabilirsek birçok konuyu düzeltmek mümkün olacaktır. 

İletişim kurarken sık yapılan hatalar

İlk olarak, açık iletişim yerine imalı sözler ve tavırlı davranışlar kullanmak iletişime en çok zarar veren şeylerden biridir. Eğer böyle davranıyorsan, muhtemelen kendini, “Ben kendim açıkladıktan sonra, karşı taraf hatasını anlamış ne işe yarar?” diye savunacaksın. İşte tam burada gurur devreye giriyor.

Ben söylersem kendimi daha aşağı konumlandıracakmışım gibi hissiyat. Aslında durum tam tersidir, incindiğim şeyi karşı tarafa net bir şekilde ifade ettiğim zaman ona hatasını düzeltme fırsatı veriyorum. Ama tavır yaparsam, karşı taraf bir şeyler anlıyor ama kesinlikle benim anlamasını istediğim şey olmuyor. Yani yanlış anlıyor. Karşı tarafın beni üzen davranışını net bir şekilde ifade etmek, karşı taraf kabul etmese bile her zaman işe yarar.

İnsanlar yaşadıkları zorlukları yakın gördükleri insanlarla paylaşmak isterler. Senin karşına biri böyle bir şekilde geldiği zaman ne yapıyorsun?

Bu konuda yapılan en büyük hata, daha karşı taraf sözünü bitirmeden ona öneriler vermek, ben sana demiştim demek, onu suçlamak şeklinde cevaplar verildiği zaman aradaki iletişim ciddi anlamda hasar alacaktır.

İnsanlar bizden öğüt istemedikçe kimseye öğüt vermemeliyiz. Bir yandan karşı tarafın hatalarını da görüyor olsak, herkes kendi hayatının mücadelesini veriyor. Benim için kolay olan, karşı taraf için kolay olmayabilir. Bu sebeple, suçlamak ve öğüt vermek yerine dinlemek ve yanındayım mesajı vermek ilişkimizi güçlendirecektir.

Çoğu iletişim eğitiminde etkili konuşmanın yöntemlerinden bahsederler. Ancak modern insan hep konuşmak, hep kendini anlatmak istiyor. Sadece benden ve benim hayatımdan konuşalım beklentisi de iletişime zarar verecektir.

Kaliteli iletişimi, tenis oynuyormuş gibi düşünebiliriz. Top bir bende olacak bir de karşı tarafta. Biraz benden bahsedeceğiz, biraz da karşı tarafı merak edeceğiz. Onu tüm dikkatimizle dinleyeceğiz, o zaman ortaya çok güzel bir ilişki çıkacaktır. Ama hep ben konuşayım dediğim zaman, çevremdeki insanlarla kurduğum ilişkiler yüzeysel kalacaktır.­

Milliyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close