İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:00 Yatsı21:29 İmsak04:28 Güneş06:03 İşrak06:43 Öğle13:07 İkindi16:55
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %61
Türkçe
15 Şevval 1445 24 Nisan 2024 Çarşamba
15 Şevval 1445
İkindi
16:55
Akşam
20:00
Yatsı
21:29
İmsak
04:28
Güneş
06:03
İşrak
06:43
Öğle
13:07
Giriş Yap

Doğal gaz depolamada son durum

28.06.2021    |

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, LNG’de (sıvılaştırılmış doğalgaz) boru gazına göre maliyetlerin yüzde 30 civarında düştüğünü ve böylelikle geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar tasarruf sağlandığını söyledi.

Dönmez, yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi Ertuğrul Gazi gemisine 29 Haziran’da LNG transferinin yapılacağını tekrarladı.

Ertuğrul Gazi’nin Türk bayrağı bandıralı ilk FSRU gemisi olduğunu belirterek, “3 futbol sahası büyüklüğünde dünyadaki en büyük gemilerden birisi. Bu gemiler, doğal gaz depolama ve gazlaştırma gemisi diye geçiyor. Tam kapasite çalıştığında, 7 milyar metreküp doğal gazı sisteme basma kapasitesine sahip bir gemiden bahsediyoruz. Bu da Türkiye ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasına denk geliyor. Sadece boru gazıyla besleme değil, boru gazına alternatif bir kaynak çeşitliliğini de sağlamış olduk” dedi.

Yer altı depolama ile stok artacak

Yer altı doğal gaz depolarıyla ilgili projeden de bahseden Dönmez, “Türkiye çok büyük bir ülke ve tüketimleri çok fazla olan bir ülke. Hem Tuz Gölü’nde hem de Silivri’de hâlihazırda çalışan ve kapasite genişletme çalışmaları devam eden iki depomuz var. Bu iki depoda 4,5 milyar metreküp kapasiteye ulaştı şu an. Kapasite genişleme çalışmaları tamamlandığında 11 milyar metreküpe ulaşacağız. Hedefimiz, ülkede tüketilen doğal gazın yüzde 20’sini yer altında depolayabilmek." dedi.

Karadeniz'de potansiyel var

Karadenizde yapılan keşiflere değinen Enerji Bakanı, "Toplam 540 milyar metreküpe ulaştık. En son açıkladığımız Amasra-1 kuyusu ilk açıkladığımız sahanın kuzeydoğusunda kalan bir bölgedeydi. Şimdi güneybatısına düşen sahada sismik çalışmalarımız ve değerlendirmeleri devam ediyor. O bölge verimlilik açısından ciddi potansiyel içeren bir bölge" açıklamasında bulundu.

AA

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close