İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:34 Yatsı22:20 İmsak03:33 Güneş05:28 İşrak06:10 Öğle13:07 İkindi17:05
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %39
Türkçe
21 Zilka'de 1445 29 Mayıs 2024 Çarşamba
21 Zilka'de 1445
İkindi
17:05
Akşam
20:34
Yatsı
22:20
İmsak
03:33
Güneş
05:28
İşrak
06:10
Öğle
13:07
Giriş Yap

Bayram trafiğinde araçtaki herkes dikkatli olmalı

08.04.2024    |

Yoğun bayram trafiğinde sadece sürücülere değil araçtaki diğer kişilere de büyük görevler düşüyor.

İleri Sürüş Uzmanı Ethem Genim şu hatırlatmaları yapıyor:

“Sabah henüz lastikler ısınmadan ilk benzin istasyonuna gidip basınç değerlerimizi kontrol ediyoruz. Bu konu yeterince önemsenmiyor ancak olması gerekenden düşük ya da yüksek lastik basıncı güvenli sürüşü etkileyen unsurlardan biri.

Lastik basıncını da hallettikten sonra yola devam ediyoruz. Yollarda hız limitleri arttı. Bu nedenle takip mesafesine mutlaka ama mutlaka çok dikkat etmek gerekiyor. Önceki araçla hızımızın yarısı kadar mesafeyi bırakacağız.”

Bayram mesajlarına molalarda yanıt verin

Yaşanan onca kazaya rağmen sürücüler için nedense ‘benim başıma gelmez’ gibi bir algı var. Bayramda direksiyon başında telefonla uğraşma ihtimalimiz daha da artıyor çünkü gelen mesajlar, yapılan aramalar bu dönemde çok artıyor.

Bayram mesajlarına ya da aramalarına direksiyon başında kesinlikle yanıt verilmemesi gerekliğine işaret ediliyor. “Bunun yerine molalarda istediğiniz kişiye yanıt verebilir ya da bayram mesajlarınızı kontrol edebilirsiniz” 

Eş ve annelere büyük görev düşüyor

Eşlere ve annelere dikkat çeken Genim’e göre başta onlar olmak üzere araç içerisindeki diğer kişilere de büyük görev düşüyor.

Örneğin eğer sürücüde göz kırpmalar, esnemeler, dikkat dağınıklığı başladıysa yanda oturan kişinin mutlaka ‘Biraz mola verelim, sen de dinlersin’ demesi gerekiyor. Tabii işin bir başka boyutu da çocuklar. Çocuk koltuğu konusunda çok hassas davranılması gerek. Bebekler ve küçük çocuklar için koltuk şart. Ya diğerleri? “Diğerleri de kesinlikle kemeri takılı bir şekilde yola devam etmeli”

“Çocuklar için bir diğer sorun da araç içindeki ‘hareketleri’ aslında… Onların her hareketinin sürücünün dikkatini dağıttığını bilmemiz lazım. Annelerin bu konuda da sorumluluğu var. Çocukların hareketlerini kontrol etmeleri şart.

Aşırı hıza dikkat.  Düşük hızda bile büyük zarar gören araçların 90 kilometre ve üzeri hızlarda nasıl bir sınav vereceğini iyi düşünsünler. Hız sınırına dikkat ederek, mümkünse gün ışığında yolculuklarını tamamlamaları çok önemli.­

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close