İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %60
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

İyi anları biriktirebilir miyiz?

26.04.2023    |

İyi zamanları hatırlamak, iyi olmayan anıları hatırlamaktan daha zordur. “Hoş bir anınızı hatırlayın.” denildiğinde biraz fazla düşünürsünüz. Ancak sizden çok üzüldüğünüz bir anınızı anlatmanız istense buna çok daha hızlı cevap verebilirsiniz. İlginç değil mi?

Bunun bilimsel bir açıklaması var: İnsan beyni olumsuz anıları hatırlamaya daha meyilli. İyi anılarımızı daha çok hatırlayarak nasıl zihinsel sağlığımızı koruyabililiriz?

Bazıları hayata olumsuz taraflarından bakarken bazıları olumlu yönden bakmayı tercih eder. Bu yaklaşımın insanın kişiliğine, olaylara bakış tarzına göre şekillenen bir durum olduğunu düşünürüz. Ancak konu olumsuz şeyleri hatırlamak olunca neredeyse herkesin bunları daha detaylı ve daha kuvvetli bir şekilde hatırlamasında aslında kişiliğimiz değil, beynin her zamanki işleyişi devreye girer. Beynimiz iyiyi hatırlama konusunda daha yavaş davranabilmektedir.

Örneğin, gün içerisinde yaptığınız bir iş size yarım saat kazandırdığında değil; yarım saat kaybettirdiğinde büyük bir etkiye sahiptir. Olumuz şeyleri kolayca hatırlamamızın sebebi, beynimizin o konu hakkında gelecekte yaşanabilecek benzer durumları engellemeye çalışmasıdır. Bunun için savunma mekanizmasını çalıştırır. Bu savunma mekanizması sayesinde kötü anıları daha canlı ve hızlı hatırlarız. Aynı mekanizma iyi anılarda devreye girmediği için, iyi anıları hatırlamak kötülere göre zorlaşır. 

Buna karşılık, yapılan başka bir araştırma birçok iyi olayın bir araya gelerek iyi olmayanlarının üstesinden gelebileceğini ortaya koymuş. Yani güzel vakit geçirdiğimiz anları düşünmek diğerlerinin bıraktığı olumsuzlukları yenebiliyor. Çünkü düşünce yapımız nasıl çalışmaya alıştırılırsa ona uyum sağlayacak bir işleyişe sahip. Beynimizi hoş anılarımızı düşünmeye zorlayarak ruh sağlığımızı kuvvetlendiriyoruz. Anıların üzerimizdeki olumsuz algısını en aza indirmek öğrenilebilir ve bilinçli bir hareket. Bunu tek başınıza yapmak sizi gerçekten çok zorluyorsa veya başaramıyorsanız bir klinik psikologdan da destek alabilirsiniz.

İyi zamanları hatırlamak kişilerin mutluluğuna küçümsenemeyecek bir katkı sağlar, çünkü dopamin salgılanmasına yardım ederler. Bu da kişinin daha huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlar. İşleyişin olumlu yönde olmasını sağlamak için çalışmak yararımıza olacaktır. Bundan kasıt sadece düşünme işleyişimizi daha olumlu akışa sokmaya çalışmaktır.

Ancak iyi anıları hatırlamak, üzücü anıların etkisinden kurtulmak bir günde gerçekleştirilebilecek bir gelişme değildir. Bunun yavaş yavaş olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi “Ben olumlu düşüneceğim” dediği zaman ertesi gün bu isteğini gerçekleştirmiş olarak uyanmaz. Zihin yapımızı daha sağlıklı hâle getirmek bir süreçtir. Burada önemli olan kişinin niyeti ve kendindeki değişimlerin farkına varmaya çalışmasıdır.

İyi anıları düşünmenin oluşturduğu olumlu etkilerden sonra bunu nasıl yapacağımız kısmına odaklanabiliriz.

Öncelikle iyi zamanlarımızı sayabiliriz. Evet, tam anlamıyla tek tek saymak. Her birini not almak hatırlamak açısından faydalı olacaktır. Olaylara karşı farkındalığımızı da arttıracak olan bu eylem aslında gün içerisinde ne kadar çok şükredecek şey olduğunu görmemizi de sağlayacaktır.

İyi anıları saymak tamamen kişinin alışkanlıklarına göre şekillendirebileceğimiz bir işlem. Ajanda tutuyorsanız bunları ajandanıza kaydedebilirsiniz. Elektronik ortamlarda bu bilgileri saklamak size daha kolay geliyorsa bilgisayarınıza yahut telefonunuza bunları notlar hâlinde yazabilirsiniz. Yahut daha özel bir şey istiyorsanız bunun için “iyi zamanlar kutusu” oluşturabilir, başınıza gelen güzel olayları burada biriktirebilirsiniz. Böylelikle keyifsiz hissettiğiniz zaman her nereye kaydetmiş olursanız olun açıp onları hatırlamanın zihninize de psikolojinize de iyi geldiğini göreceksiniz.

Sonuç olarak iyi zamanları hatırlamak zihnimizi kötü şeyleri hatırlamaktan alıkoymada yardımcı olur. Böylelikle beynimizi yönlendirebiliriz. Daha huzurlu ve mutmain hissedebilmek aslında bizim elimizde. Bunun için özel bir kutu kullanmak, bir yazı dosyası oluşturmak basit gibi görünse de büyük oranda fayda sağlayacaktır.

İyilik Tasarım Merkezi

 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close