İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:37 İmsak03:23 Güneş05:24 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %42
Türkçe
12 Zilhicce 1445 18 Haziran 2024 Salı
12 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Güneş
05:24
Giriş Yap

Giyim kuşamda doğa dostu tüketici olmak

02.07.2023    |

Hayatın her alanında olduğu gibi giyim kuşam konusunda da çevreci bir tavır takınmalıyız. Kıyafet sektörü ihtiyaçların karşılanması için her saniye üretim hâlinde. Ancak artan talebe cevap verebilmek ve daha çok üretimin doğaya dost bir şekilde gerçekleştiği söylenemez.

Her geçen gün çoğalan sentetik kumaşlar sağlığımız için bir tehdit. Buna rağmen sevindirici haberler de mevcut. Tüketicilerin sürdürülebilirlik talebi üzerine çoğu marka yavaş yavaş doğa dostu koleksiyonlar çıkarmaya başladı. Çevreye verilen kötü etkileri azaltmak, çalışan sağlığını korumak, tüketiciyi düşünmek gibi olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bunlar çevresel iyilik adına mutlu eden ilerlemeler.

Ancak bireysel olarak biz hangi tarafta yer alıyoruz? Bizim tavrımız bu konuda ne olmalı?

İşte doğa dostu bir tüketici olmak için bazı ipuçları;

Sahip olduklarımıza odaklanmak: Hızlı moda akımlarını takip etmektense dolapta olan ürünleri daha etkili bir şekilde kullanabiliriz. Eskiden ihtiyaca yönelik olarak giyimlerimizi yazlık, kışlık ve mevsimlik olarak ayırır ve ona göre alışveriş yapardık. Şimdiyse moda 52 haftaya bölünmüş durumda.

Sirkülasyon bu kadar hızlı olunca tüketici olarak biz de sanki bu döngünün içinde olmak zorunda gibi hissediyoruz. Ancak bu gibi ürünlerin miadı çabuk doluyor. Bunun yerine sahip olunan ürünlere odaklanmak çok daha iyi bir seçenek. Unutmayalım ki en sürdürülebilir alternatif zaten sahip olduğumuzdur.

Kendimizi iyi tanımak: Hangi renklerden, hangi kumaşlardan hoşlandığımızı en iyi bilen biziz. Buna göre alışveriş yapmak popüler ürünleri tercih etmekten daha tatmin edici olacaktır. İhtiyaçlarımızı düşünmeden indirim dönemi, reklam gibi dürtülerle yapılan alışverişlerin büyük bir yüzdesi çok az kullanılarak veya hiç giyilmeden atıl hale geliyor. Bu sadece cebimizden çıkan paranın değil, üretim kaynaklarının da ziyan olması demek. Zira bir kıyafetin üretimi için litrelerce su harcanıyor.

Kıyafetleri onarmak: Yıpranan giysilerimizi onarabiliriz. Yama yapmak, tamir etmek, başka bir formda kullanmak gibi çeşitli seçenekler mevcut. Bir parçayı gözden çıkarmak yerine onu tamir etmek ya da başka amaçlar için kullanmak sürdürülebilirliğe katkı sağlar.

Sıkça alışveriş yapılan markaların üretim politikalarını öğrenmek: Bu konuda alışveriş yaptığımız markalara mail atabilir veya internetten üretim yaptırdığı büyük fabrikaları araştırabiliriz. Bilhassa global markalar üretim zincirlerinde yaşanan adaletsizlik, doğal yıkım gibi gerçekler hakkında internet ve sosyal medyanın sağladığı hızla bilgi sahibi olunmasından tedirgin oluyor ve çoğu zaman bu bilgiler tüketiciye bir yaptırım uygulama gücü kazandırıyor.

Küçük ve yerel üreticileri desteklemek: Her alanda olduğu gibi lokalizasyon, yani yerelleşme bu alanda da önemli. Yakınımızda yöremizde bulunan üreticileri desteklemek yerel ekonomiye katkı sağlar. Bunun yanı sıra taleplerimizi daha kolay iletebilme ve dikkate alınma ihtimali de yükselir.

Doğal kumaşlar tercih etmek: Piyasada artan sentetik kumaşlardan herkes muzdarib. Bu kumaşlar insanı daha çok terletir. Ayrıca elektriklenme yaparak rahatsızlık verir. Bunun yanı sıra bu ürünler yıkandığında suya milyonlarca mikroplastik bırakır. Mikroplastiklerin çoğu havaya ve sulara karışarak hem insanın hem deniz canlılarının sağlığını tehlikeye atıyor.

Naylon, akrilik, polyester gibi kumaşlar yerine pamuk, bambu, keten gibi kumaşlar mikroplastik salımını engelleyecek ve doğaya tahribatımız azalacaktır.

İyilik Tasarım Merkezi

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close