İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 27°C Nem %82
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İşrak
06:23
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
Giriş Yap

Ergene Nehri'nin kirliliği toprağı da etkiliyor

07.01.2022    |

Trakya’da geçen haftaki aşırı yağış sonrası Ergene Nehri’ndeki kirlilik yükü yine toprağa karıştı. Uzmanlar, yer altı sularının da kirlenmiş olabileceği uyarısı yaptı.

Ergene Nehri, geçtiğimiz yıl Şubat ayındaki aşırı yağışlar sonrası taşmış ve kirli Ergene suyu, başta Uzunköprü olmak üzere havza üzerindeki tarım arazilerini kaplamıştı. Benzer durum geçtiğimiz hafta daha şiddetli Ergene Havzası’nı vururken, çiftçiler ise zor günler yaşadıklarını dile getiriyor.

Patoloji uzmanı Prof. Dr. Osman İnci, “Taşkınla gelen kimyasal atıklar toprağa karıştığından, taşkın bölgesindeki tarım arazilerinde ivedilikle toksitise ölçümleri yapılmalı. Yer altı sularının kirlenmesi de söz konusu. Toksik maddelerin taşındığı suyun ne kadarı yer altı sularına karıştığını bilmiyoruz. Kirli suyla kaplanan topraklardan çıkacak mahsullerin halk sağlığına olası zararları araştırılmalı.” diyor.

Halk Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Gamze Varol da taşkınla yayılan kirli suyun tüm canlılar için risk oluşturduğunu  belirterek, "Taşkın sonrası tarım topraklarını kaplayan kirlilik ilerleyen yıllarda halk sağlığı sorunlarına yol açabilir. Bu arazilerde sağlık riskleri iyice değerlendirilmeli" dedi.

Milliyet'te yer alan habere göre, 50 yılı aşkın süredir Trakya’da araştırmalar yürüten Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı ortaya çıkan manzaranın endişe verici olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı:

“Lüleburgaz, Çerkezköy, Velimeşe, Çorlu, Ulaş hattından Ergene’ye karışan kirliliğin önüne halen geçilebilmiş değil. Yaşanan taşkın sonrası tarım arazileri çok kirlenmiş adeta zehirli Ergene suyu ile kaplandı. Diğer sorun da tarım ilaçları ve evsel atıklar da toprağa bulaştı. Seli tutacak eko sistemi bozarsanız ortaya bu tablo çıkar. Istrancalar ve Trakya ormanlarında çok fazla kesim yapıldığından yağmur suyunun hızını kesen doğal bariyerlerden mahrum kalındı. Toprak kirlenirse Trakya’da yaşam bitebilir.”

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close