İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş06:57 İşrak07:36 Öğle13:16 İkindi16:41 Akşam19:24 Yatsı20:44 İmsak05:31
Hava - Hava durumuYağmurlu 10°C Nem %81
Türkçe
30 Şaban 1444 22 Mart 2023 Çarşamba
Giriş Yap

Türkiye-Kore Dostluk Ormanının 5.’si Muğla’da

17.01.2022    |

Yaz aylarındaki orman yangınları sırasında Koreli doğa severlerin bağışladığı 150 bine yakın fidan, farklı şehirlerde toprakla buluşmaya devam ediyor. Antalya, Nevşehir, Kilis ve İstanbul'un ardından Muğla’da da Türkiye-Kore Dostluk Ormanı kurulmaya başlandı. 

Muğla'da 30 bin fidanın toprakla buluşacağı Türkiye-Kore Dostluk Ormanının fidan dikim törenine, yüzlerce çevre gönüllüsünün yanı sıra Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee de katıldı. 

Türkiye’nin birçok bölgesinde yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların yeşillendirilmesi amacıyla Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) tarafından başlatılan kampanyaya katılan Koreli doğaseverlerin bağışladığı 150 bine yakın fidan, Türkiye’nin farklı şehirlerinde toprakla buluşturuluyor.   

Geçtiğimiz haftalarda Antalya, Nevşehir, Kilis ve İstanbul'da oluşturulan Türkiye-Kore Dostluk Ormanlarının bir yenisi Muğla’da kuruluyor. Milas ilçesi Akyol köyü ağaçlandırma sahasındaki fidan dikim törenine, Kore halkı adına Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Won Ik Lee katıldı. 

Büyükelçi Won Ik Lee fidan dikimi öncesi düzenlenen programda yaptığı konuşmada, "Kore Savaşı'ndaki Türk gazilerinin fedakarlıkları, iki ülkenin ilişkilerin geliştirilmesi için sağlam bir temel teşkil ettiği gibi, bugünkü fidan dikim töreni ile Muğla’nın daha da yemyeşil olmasını diliyorum. Türkiye son zamanlarda doğal çevrelerin korunması ve yeşil büyüme ile ilgili faaliyetleri arttırmaktadır. Kore halkını temsilen bu anlamlı etkinliğe katılarak, dostluğumuzun bir nişanesi olarak fidanları sizlerle birlikte özenle toprakla buluşturacağım için çok mutluyum. Bugün Kore halkı adına ben de bu etkinliğe katılan sizlerle birlikte özenle tek tek fidan dikeceğim." dedi.