İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi15:57 Akşam18:21 Yatsı19:45 İmsak06:45 Güneş08:14 İşrak08:54 Öğle13:22
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 6°C Nem %65
Türkçe
7 Recep 1444 29 Ocak 2023 Pazar
Giriş Yap

MEC Vakfı’ndan Endonezyalı annelere destek

31.01.2022    |

MEC Foundation, Server Yayasan işbirliğiyle Endonezya’daki anne adayları ve anneler için destek çalışmalarını sürdürüyor.

Hamile Hanımlar ve Emziren Anneler için Dengeli Beslenme Programı” adıyla 4. ay etabı gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında yüzlerce aileye destek sağlanıyor.

Endonezya’nın Batı Lombok bölgesinde başlatılan zekât dağıtım faaliyetlerinde anne adayları ve annelere yardımlar yapılıyor. MEC Foundation ve Yayasan Server Indenesia işbirliğinde, Endonezya hükümeti tarafından görevlendirilen diyetisyenler eşliğinde köyler ziyaret ediliyor. İlki 2021 yılı Ekim ayında başlayan programın her ay düzenli olarak gerçekleştirilmesi ve 6 ay sürmesi planlanıyor.

Endonezya’nın Batı Lombok bölgesinde yer alan Galengsar, Mambalan, Lembah Sari, Pusuk Lestari ve Penimbug köylerinde 12 – 18 Ocak 2021 tarihleri arasında programın 4. etabında beslenme programının devamı niteliğinde 461 ziyaret yapıldı.

Beslenme uzmanları tarafından, hamile ve emziren hanımlara beslenmenin önemi ve usulleri hakkında bilgilendirmeler eşliğinde beslenmeye bağlı vücut gelişim bozukluğu, emzirmenin önemi ve emzirmenin İslam dini açısından faziletleri hakkında bilgiler veriliyor.

Diyetisyenler programlara katılan annelere beslenme tavsiyelerinde bulunuyor, beslenme konusu Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler doğrultusunda da anlatılarak beslenmenin önemi vurgulanıyor. Ayrıca Yayasan Server Indonesia tarafından verilen gıdaların sağlıklı yollarla tüketimi konusunda da sunumlar gerçekleştiriyor.

Programlarda süt, zencefil, defne yaprağı, limon otu, maş fasulyesi, doğal kahverengi şekerle yapılmış sağlıklı yöresel içecek ikram ediliyor. Bunun yanı sıra program katılımcılarına içerisinde; süt, bal, hurma, kırmızı pirinç ve kaju fıstığının bulunduğu gıda paketleri ve zekât dağıtımı yapılıyor.