İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %60
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
Giriş Yap

Mirac Kandili nasıl idrak edilebilir?

Özel Haber
Özel Haber
05.02.2024    |

Mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesi Mirac Kandili olarak idrak ediliyor. 

Mirac Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAS.) semaya yükselişini ifade eden gündür. Hazreti Peygamber Mir'ac gecesinde, Allah'ın (C.C.) daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve ilahi huzura yükseldi.

Beş vakit namaz mirac gecesinde farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Mirac gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi.

Peki bu mübarek gece nasıl idrak edilmeli?

Hocamız, Gönül Dostumuz, Mürebbi'miz Mahmud Es’ad Coşan, "Mirac Kandili cümleniz hakkında hayırlı ve mübarek olsun. Allahu Teala Hazretleri şu güzel ve kıymetli gecenin hayrından, feyzinden istifade etmeyi, hisseyâb ve hissemend ve hissedar olmayı cümlenize ve cümlemize nasip ve müyesser eylesin." duasında bulunarak şu tavsiyelerde bulunuyor: 

Tesbih namazı kılmak

Böyle mübarek gecelerde ibadet edip, namazlar kılmak, hatimler indirmek, zikirler yapmak, Kuranı Kerim okumak, dualar eylemek şahsen yapılacak şeyler. Böyle günlerde Peygamber Efendimiz (SAS) Hazretleri’nin hadisi şerifinde methettiği, çok sevaplı olduğunu bildirdiği bir tesbih namazı vardır. Üç yüz tesbihli, dört rekatlı, aşağı yukarı yarım saat falan sürer. 

Gece (teheccüd) namazı kılmak

Peygamber Hazretleri’nin miracını kutluyoruz. Geceleyin olunca, gecenin yarısı geçince, üçte biri, üçte ikisi geçince... Her gecenin, sadece bir gecenin değil. Her gecenin bir miktarı geçtikten sonra, gecenin üçte biri veya yarısı veya üçte ikisi geçtikten sonra semanın kapıları açılır.

Ne demek istiyorum? "Gece kalkın, teheccüd namazına, zikre, tesbihe, istiğfara girişin" demek istiyorum.

O zaman semanın kapıları açılır. Tevbe et. Dua et. İbadet et. Ama geceleyin dualar makbul oluyor. Göğün kapıları açılıyor. O zaman Allahu Teâlâ hazretlerinin dergâhına ibadetlerimiz, dualarımız kontrolsüz engelsiz ulaşıyor.

Bundan ne çıkartıyoruz?

Geceleri kalkın, gecenin yarısı geçince, üçte biri geçince, üçte ikisi geçince, ne zaman kalkarsanız kalkın, münasip bir zamanında, abdest alın, namaz kılın, tevbe edin, dua edin de o gecenin o mübarek vaktinden istifade edin diye söylüyoruz. Çünkü Mirac gecesi senede bir defadır ama her gecede bu devlet, bu saadet, bu imkân, bu fırsat vardır. Onun için söylüyorum.

Geceleyin ibadet etmek için akşam erken yatın. Uykunuzu alın. Teheccüde kalkmaya kendinizi alıştırın. Bu, Müzemmil sûresinde geçiyor. Başka âyetlerle Allahu Teâlâ hazretleri Peygamber Efendimiz'e tavsiye etmiş.

Ekımi's-salâte li-dulûki'ş-şemsi ilâ ğasekı'l-leyli ve kur'âne'l-fecri inne kur'âne'l-fecri kâne meşhûdâ. Ve mine'l-leyli fe-tehecced bihî nâfileten leke asâ en yeb'aseke rabbüke makâmen mahmûdâ.

Peygamber Efendimiz'i teşvik ediyor; "Geceleyin kalk, teheccüd namazı kıl, Rabbin seni Makâm-ı Mahmûd'a ulaştıracak. Onun şükrünü eda et. Onun için çalış." diyor Peygamber Efendimiz'e.

Bizim için de büyük fırsat. Gecelerin kıymetini bilin. Ömrünüzün saniyelerinin kıymetini bilin. Bu gece de açılacak. Bu gece Mirac Kandili olduğundan değil, her gece açılıyor. Ve Allahu Teâlâ hazretleri semâ-yı dünyaya nüzul eyleyip...

Ne demek, bu kelimelerin Türkçesi?

Allahu Teâlâ hazretleri en yakın semaya lütfuyla keremiyle teşrif eyleyip inip kullarına seslenir. Ama demin semâ-yı dünyanın ne kadar büyük olduğunu söyledik. Oradan seslenir:

"Yok mu benden affını isteyen? Haydi affını istesin, affedeceğim. Yok mu benden rahmetimi isteyen? Dilesin, vereceğim. Yok mu benden bir duası talebi olan? İstesin, haydi vereceğim." dediği zaman var gecenin içinde.

Eğer İsrâ ve Mirac hadisesi rüyada olsaydı, eğer bedenen olmasaydı melek niye durdursun? Bizi durdurmuyor ki; kıyameti görüyoruz, sıratı görüyoruz. Rüyada görüyoruz. O zaman insan durmuyor. Demek ki gerçek bir seyahat ki melek durduruyor. Sorgu sual soruyor. Buradan anlayın, muhterem kardeşlerim. İpuçlarından olayın büyüklüğünü anlayın. Olayı küçültmeyin. Olayın muazzamlığını anlayın diye bunları söylüyorum, okuyorum. Sahih kitaplardan söylüyorum.