İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %63
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Ramazan ayını mukabele ile taçlandırmalı

13.03.2024    |

Mü'minler Ramazan ayına kavuşmanın heyecanını yaşıyor. Peki Ramazan Ayında Kur'an hatmi okumanın, mukabele dinlemenin faziletleri nelerdir?

Mukabele nedir?

Ramazan ayında Kur’ân-ı Kerîm’i mukâbele olarak tilâvet etmek ve yapılan tilâveti takip etmek Hz. Resûlullah’ın (SAS.) ve Hz. Cebrâil’in (As.) amelinden; Allah Resûlünün (SAS.) sünnetindendir.

Mukabele, üç aylarda ve bilhassa ramazanlarda cami, mescid ve evlerde daha çok sabah, öğle, ikindi namazları öncesinde hâfızlar tarafından okunan Kur’an’ı takip etmek suretiyle hatim indirme geleneğine ad olmuş, zamanla hâfızların bu okuyuşları için de aynı terim kullanılmıştır

Hazret-i Cebrâil (As.) her Ramazan ayında Resûl-i Ekrem Efendimiz’e (SAS.) gelir ve Kur’ân-ı Kerîm’in o âna kadar nâzil olan âyetlerini baştan sona, karşılıklı, mukabele olarak okurlardı. Peygamber Efendimiz’in (SAS.) vefât edeceği yılın Ramazan ayında Hazret-i Cebrâil (As.) iki defa geldi ve Kur’ân-ı Kerîm’i baştan sona iki defa mukabele ile karşılıklı tilâvet buyurdular. (Buhârî, Müslim). Sahâbeden bazıları ramazan ayı gelince aile fertlerini toplayarak onlara mukabele okurlardı (Nevevî).

Kur’ân’ı dinlemek aynı zamanda Kur’ân’ın da emridir. Cenâb-ı Hak: “Kur’ân okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki, merhamet olunasınız” buyurur. Şu halde, okunan Kur’ân’ı dinlemek farzdır.

Hazret-i Cebrâil ile Hazret-i Peygamber Efendimiz’in Ramazan aylarında yaptıkları Kur’ân’ı karşılıklı okuma ibâdetini örnek alan Müslümanlar, asırlardan beri güzel sesli hafızların refakatinde her Ramazan ayında bu geleneği sürdürmüşler; Kur’ân’ı mukabele olarak tilâvet ederek hatimler indirmişlerdir. Yani tek amel içinde farzı da, sünneti de ihyâ etmişlerdir.

Hatim ne demektir?

Kur’ân-ı Kerîm’i başından sonuna kadar yüzünden veya ezbere okuyarak bitirmeye, ayrıca Ṣaḥîḥ-i Buḫârî başta olmak üzere tanınmış hadis kitaplarını okuyup sona erdirmeye hatim (hatim indirmek, hatmetmek) denilmiştir.

Müslümanlar da ramazan ayında genellikle camilerde ve bazı evlerde Kur’an okutup dinlemek suretiyle hatim indirmeyi âdet haline getirmişlerdir. Hatim indirmenin belli bir zamanı ve süresi yoktur. 

Mukabeleye baştan sona iştirak etmekte hatim sevabı vardır. Mukabeleyi takip ederken mümkünse okunan harfleri içinden tekrar etmeli, dille okunmalıdır. Mümkünse okunan Kur’ân üzerinde tefekkür etmeli, anlamları bilinen âyetlerin manaları üzerinde düşünülmelidir.

Ebû Ümâme (Ra. der ki: Resûlullah’ın (asm) şöyle buyurduğunu işittim: “Kur’ân okuyunuz! Çünkü Kur’ân, kıyâmet günü, kendi yârânına (kendisini okuyan ve amel edenlere) şefaatçi olarak gelecektir.

Üç aylarda Mukabele geleneği

İslâm dünyasında yaşatılan mukabele geleneği sürdürülmekte. Bazı Balkan ülkelerinde mukabeleye üç aylar girince başlanmakta, Receb, Şâban ve Ramazan aylarında hatim indirilmektedir. Eski İstanbul ramazanlarında camilerde mukabele okumaya ramazandan on beş gün önce başlanır. hatim duası Kadir gecesi öncesi ikindi namazında yapılırdı.

Osmanlılar döneminde namazlardan önce birer cüz mukabele okumakla görevli olan ve kendilerine “cüzhan” denilen cami görevlileri vardı. Ayrıca bazı büyük konaklarda güzel sesli imam ve müezzinler görevlendirilir ve sahurdan sonra mukabele okunurdu.

Günümüzde Türkiye’de ramazan mukabeleleri genellikle ramazanın ilk günü başlar ve arefe günü tamamlanarak duası yapılır. Duanın Kadir gecesinde yapıldığı da olur.

AKRA'da Kur'an-ı Kerim hatimleri

“Kur’an okuyunuz, zira Kur’an, kendisini okuyanlara kıyamet gününde şefaatçi olarak gelir” hadisi şerifi gereğince AKRA’da Ramazan ayında 3 farklı zaman diliminde hatmi şerif yer alıyor. Kur’an-ı Kerim hatmi,farklı karilerin tilavetleriyle her gün Türkiye saati ile 00.00, 06.00 ve 11.30’da; Kur'an-ı Kerim meal hatmi ise saat 01.00’de ve 12.30’da yayına geliyor

 akra.media'da Kur'an hatmi içerikleri

Ayrıca akra.media sayfasında Kur'an-ı Kerim ve Meal hatmi içeriklerine cüz cüz erişmek mümkün.

Aşr-ı Şerifler, hatm-i Şerifler, meal hatimleri ve diğer Kur'an programları buradan dinlenebilir.

 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close