İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:09 Akşam20:44 Yatsı22:35
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 20°C Nem %82
Türkçe
9 Zilhicce 1445 14 Haziran 2024 Cuma
9 Zilhicce 1445
Yatsı
22:35
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:09
Akşam
20:44
Giriş Yap

Hoş geldin mübarek ay Ramazan

Özel Haber
Özel Haber
11.03.2024    |

Ayların sultanı, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan geldi.

Bereketin rahmet olup yağdığı, gönülleri şenlendiren Üç Aylardan Ramazan ayı başladı. Peygamber Efendimiz'in (SAS.) 'ümmetimin ayı' diye buyurduğu Ramazan ayı, 1445 hicri takvime göre, kılınan ilk teravih ve kalkılan ilk sahurla başladı.

Oruçların tutulduğu, Kur'an-ı Kerim hatimlerinin, mukabelelerin yapıldığı, zekatların, sadakaların verildiği, sahur ve iftar sofralarıyla bereketlenen kutlu ay.

Küçük büyük her yaşta insanın dimağında hoş hatıralar bırakan Ramazan, 11 aylık aradan sonra yeniden sofraları, evleri, gönülleri, şehirleri şenlendirecek.

Bir aylık süreyle her sene hayatın içerisinde kendine özel bir alan ayıran ayların sultanı Ramazan, tutulan oruçlarla, iftar sahur sofralarıyla herkesi coşturuyor.

Oruçla teravih namazlarıyla mukabelelerle hatimlerle zekatlar sadakalarla Kadir Gecesiyle ibadetlere yoğunlaşılan kutlu ay, manevi bir arınma, gönülleri onarma adına fırsatlar sunuyor.

Mekke, Medine gibi kutsal topraklarda, Türkiye'nin dört bir yanında, Balkanlar'dan Afrika'ya, Amerika'dan Asya'ya, Uzak Doğu'dan Hint Alt Kıtasına, Kuzeyden Güneye, Batıdan Doğuya, Müslümanların yaşadığı tüm coğrafyalarda Ramazan doyasıya yaşanıyor, hissediliyor.

Aynı hilalin gölgesinde, kendine mahsus vakitlerle aynı anda niyetlenip aynı anda sofraya oturan, aynı anda duada olan, aynı şükür ile kulluğun en güzel anlarından birini Ramazan ayıyla hissediyor inananlar.

Tam bir ay boyunca yaşanan, her anı kıymetli olan bu mübarek ay için günler öncesinden hazırlıklar yapıldı.

Her yörede çeşitli lezzetlerde yiyecekler kimi önceden kimi Ramazan günlerinde hazırlanırken çarşı pazarda alışveriş artıyor. Ramazan ayında en çok tüketilen hurma başta olmak üzere çeşitli yemişler sahur ve iftar sofraları için mutlaka alınıyor. 

Zekat ve sadaka ile yardımlaşmanın arttığı Ramazan ayında ihtiyacı olanlara çeşitli yardımlar yapılması için de niyetler tazeleniyor bir yandan.