İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 34°C Nem %38
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Öğrenciler ara tatili nasıl değerlendirmeli?

08.04.2022    |

İlk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ve öğretmenler için 9 günlük ara tatil dönemi. 

Eğitimciler öğrencilere dinlenmelerini ama dersleri de ihmal etmemelerini hatırlatıyor. Sınavlara hazırlananlar ise bu süreyi iyi değerlendirmeliler.

Uzmanların ailelere ve öğrencilere ara tatil için önerileri şöyle:

- Tatilde öğrenciler odalarındaki dolap, kütüphane, çalışma masası gibi eşyalarını düzenleyebilir; kitap, dosya gibi materyallerini arşivlenecek ya da geri dönüşüme verilecek şekilde elden geçirebilirler.

- Öğrenciler hem bedensel hem de zihinsel olarak dinlenmeye zaman ayırmalı. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve bol uyku gelişim için önemli.

- Bireyin kendini geliştirmesinin en önemli yollarından biri kitap okumaktır. Tatil kitap okuma alışkanlığı için iyi bir fırsat.

- Evde okuma saati düzenlenebilir, bu saatte herkesin kendi seçtiği kitabı okuması sağlanabilir.

- Teknolojik araçların kullanımı kurallar doğrultusunda gerçekleşmeli. Teknoloji kullanımında ebeveynlerin çocuklarına doğru model olmaları kullanım kuralları kadar önemli.

Sınavlara hazırlık için ‘Eksikleri giderin’

Öğrencilerin önünde liselere giriş için 5 Haziran’da yapılacak merkezi sınav ve üniversiteye giriş için de 18-19 Haziran’da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bulunuyor. Tatilin dinlenmenin yanı sıra konu eksiklerinin giderilmesi, soru çözülmesi ve genel tekrar yapılması açısından da fırsat olduğunu söyleyen eğitimciler, bu süreçte izlenmesi gereken yolla ilgili şu noktalara dikkat çekiyorlar:

Öğrenciler öğrenilen bilgilerin gözden geçirilmesi, pekiştirilmesi ve öğrenme kayıpları yaşamamaları için yeni kaynaklardan faydalanmalılar.

8 ve 12. sınıf öğrencileri okul döneminde çözemedikleri testleri, soru bankalarını ve tekrar yapılması gereken konuların bir listesini çıkarabilir.

Evde deneme sınavı uygulayarak sınava az süre kala sınav pratiği yapabilirler. Öğrenciler deneme sınavlarında, zaman yönetimine ve yapamadıkları soruların çözümlerine önem vermeliler.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Ayetlerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Ayetlerle Günün Duası
Ayetlerle Günün Duası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close