İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:34 Yatsı22:15 İmsak03:56 Güneş05:45 İşrak06:27
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %72
Türkçe
18 Muharrem 1446 24 Temmuz 2024 Çarşamba
18 Muharrem 1446
İşrak
06:27
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
İmsak
03:56
Güneş
05:45
Giriş Yap

Oruçta 15. günden sonra yenilenme başlıyor

24.03.2024    |

Ramazan ayının bedeni ve ruhu dinlendiren yönlerine dikkat çeken Dr. Murat Koca, “Orucun zihin sağlığı, toplum sağlığı ve beden sağlığına önemli faydaları vardır. Toksinlerin, zararlı alışkanlıkların hayatımızdan uzaklaştığı, kendi depolarımızın ve imkânlarımızın maksimum kullanıldığı bir yenilenme sürecidir” dedi. 

Oruç sadece aç kalmak değildir. Bedeni bir ibadet gibi görünmekle beraber ruh,zihin durumumuzu ve toplumu derinden etkiler. Orucun zihin sağlığı, toplum sağlığı ve beden sağlığına önemli faydaları vardır. Toksinlerin, zararlı alışkanlıkların hayatımızdan uzaklaştığı, kendi depolarımızın ve imkânlarımızın maksimum kullanıldığı bir yenilenme sürecidir. Dengelerimizin gözden geçirildiği ve sağlığımızda yaptığımız yanlışların düzelmesi için adım attığımız bir zamandır. Oruçta ilk bir hafta 10 gün oruca alışma sürecidir. 15'inci günden sonra vücuttan toksinlerin uzaklaşma ve yenilenme dönemidir.

Dr. Koca, orucun diğer faydalarını şöyle anlatıyor :

Orucun zihin sağlığına etkisi: Ramazan dönemi kendimizle yüzleştiğimiz, hayatımızı gözden geçirdiğimiz ve hatalarımızı düzeltmek için adım attığımız dönemdir. Zihnimizde daha verimli çalışmaya başlar.

Toplum sağlığına etkisi: Toplum kendisiyle yüzleşir, hatalarını görür ve ihtiyaç sahiplerinin durumunun daha iyi anlaşılır. Toplumun değerleri, bazı unutulan değerleri yeniden canlanır. Hataların düzeltilip daha sağlıklı bir topluma adım atılır.

Beden sağlığına etkisi: Oruç vücudumuzun tüm hücrelerine etki eder. Vücudumuzun resetlenme, detokslanma ve yenilenme dönemidir. Akıl sağlığından kilo sorunu çözümüne kadar her sistemi etkiler.

Beyin sağlığı ve fonksiyonlarını pozitif etkiler: Kök hücre üretiminin tetiklenmesi ve dejeneratif durumun durdurulması / yavaşlatılmasına etki eder. Pek çok araştırmada Alzeimer ve Parkinson gibi hastalıkların oluşun sürecini geciktirdiği görülmüştür. Ayrıca vücutta enflamasyon azalmasıyla MS gibi hastalıklar üzerine de olumlu etki sağlar. Daha iyi beyin fonksiyonları, öğrenme ve anlamaya neden olur.

Sindirim sistemi sağlığını düzeltir / dengeler: İkinci beyin dediğimiz bağırsak sistemi ve sindirim sistemi dinlenme ve hücre yenilenme sürecine girer. Toksinlerden uzaklaşır, enflamasyon azalır ve çalışması düzelir. Ayrıca karaciğer yağlanması azalır. Pankreas da dinlenme ve elindeki enzim ve insülini daha iyi kullanmaya başlar, insülin direnci düşer ve şeker hastalığı ile organ hasarlarının durdurulmasında artı etki görülür.

Kalp damar sistemi sağlığını düzeltmede ve korumada etkili olur. Oruç koruyucu etki gösterir. Kandaki Trigliserit, LDL kolesterol seviyeleri düşer ve damar enflamasyonu da azaldığından damar duvarı koruması olur. Koroner kalp hastalığı oluşma riskini azaltır. Ayrıca tansiyonun dengelenmesinde pozitif etki gösterir.

Bağışıklık sistemini ve vücut direncinin güçlendirir. Oruç tutma döneminde vücutta enflamasyon azalır bu sayede kök hücrelerin artışı tetiklenir, alyuvar artışı neticesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Vücudun koruma mekanizması hem yenilenir hem de güçlenir.

Kanser hücrelerine karşı savaşta vücut güçlenir. Hücreleri daha iyi tanıyıp yok etmeye çalışır. Ayrıca kemoterapi ve tedavi süreci daha etkin olur. Maddelerin kanseri yok etme etkisi artar.

Obezite ve kilo fazlalığı giderilmesinde oruç etkili olur. Vücut ağırlığının % 8-10'luk kısmı kaybedilebilir. Yağlar yıkılarak vücudun ihtiyacı enerji sağlanır.

Oruç yaşlanma sürecini yavaşlatır ve sağlıklı yaşam süresi uzaması üzerine etkili olur. Vücutta yağların ve toksik maddelerin azalması neticesinde yenilenme süreciyle beraber daha güzel ve sağlıklı bir cilt olur. Vücut kendini yeniler.

Unutulmaması gereken en önemli nokta oruç tutarken asla beslenmede aşırıya kaçılmamalı ve öncesinde sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır.

Aşırı karbonhidratlı, hazır gıdalar, aşırı yağlı ve ağır gıdalardan uzak durulmalıdır. Sağlık problemleri tetiklenebilir.

 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close