İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 30°C Nem %61
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Park ve bahçelerdeki bitki ilaçlamaları çevre ve sağlığımıza zararlı

Özel Haber
Özel Haber
22.04.2024    |

Şehir hayatında yeşil alanların, bakımlı park ve bahçelerin varlığı stresimizi bertaraf eden unsurlar öyle değil mi?

Pek çoğumuz bir fırsatını bulup kır sefasına çıkmak, yemyeşil çimler üzerinde çorapsız yürümek, toprağa temas etmek isteriz; çocuklar da oyun parklarında oynamayı, çimlerde yuvarlanmayı severler.

Peki tabiatla buluşurken kentsel ilaçlama çalışmalarından zarar göreceğimiz aklımıza gelir mi?

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yerel yönetimler, şehirlerde peyzaj düzenlemelerinin bir parçası olarak yıl boyu ilaçlama yapıyor. İlaçlamalar genel itibariyla toplum sağlığını tehdit eden haşere ve kemirgenlere karşı yapılsa da ot öldürücüler de yaygın kullanılıyor. Yeşil alanlar, mesire ve piknik alanları, çocuk parkları, okullar, sosyal tesisler, yol kenarları…

Ruhsat verilen aktif maddeli biyosidal ürünlerle  ilaçlanıyor. Diğer yandan “aktif maddeli” bu ürünlerin sadece kent zararlılarına değil, faydalı canlılara, çevreye ve insanlara da ciddi zararı dokunabiliyor.

Biyosidal ürünlerin tarım ilaçları namı diğer pestisitlerden tek farkı kentsel bölgede kullanılmaları. Pestisitlerin 50 küsur çeşidi içinde bazıları endokrin bozucu kimyasal maddeler olarak sınıflandırılıyor; diğer bir ifadeyle vücudumuzda hormonları taklit ederek nesiller boyu devam eden zararlara yol açabiliyor. Ot öldürücü ilaçlar olan glifosat türevleri de endokrin bozucu kimyasallar arasında. 

Söz konusu kimyasal maddeler, obezite, diyabet, erken ergenlik, kısırlık, hatta kanser gibi çok sayıda hastalığa neden olabiliyor. Özellikle anne karnında başlamak üzere, bebeklik ve ilk çocukluk yıllarında maruz kalındığında etkisini uzun vadeli gösterebiliyor. Gelişim bozuklukları, zeka geriliği, ruh ve sinir hastalıkları, otizm, solunum hastalıkları, genetik hastalıklar gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabiliyor.

Glifosat türevi ilaçlar uluslararası kuruluşlar tarafından muhtemel kanserojen olarak sınıflandırılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde bu etken maddeyi üreten firmalar mahkeme kararıyla tazminat ödüyor. 

Hem ülkemizde hem dünyada yapılan pek çok araştırmada kentsel bölgelerde kullanılan pestisit miktarının ve çeşidinin tarımsal alanlarda kullanılanlardan daha fazla olduğu ve tarımsal alanlardan daha az denetime tabi olduğu belirtiliyor. Havaya püskürtülenler solunum yoluyla direk yahut sulara ve gıda maddelerine bulaşarak insan sağlığını tehdit ediyor. 

Dünya genelinde pek çok ülke glifosat türevi kimyasalların kullanımına düzenleme getiriyor. Hali hazırda pek çok ülkede tarım alanı dışında, kentsel alanlarda kullanımı yasaklanıyor. Tarım alanında kullanımlarına da sınırlama getiriliyor ve düzenli denetlemeler yapılıyor. Uluslararası çevre kuruluşları, yetkililerle işbirliği içinde 2030 yılı itibari ile hassas olarak nitelendirilen kentsel yeşil alanlarda pestisit kullanımını tamamen kaldırmayı hedefliyor. 

Kentlerin gerek kamusal gerek özel alanlarında ilaçlamayla ilgilenenler için; glifosat türevi ilaçlardan daha sağlıklı, çevre dostu ve ekonomik seçenekler söz konusu:

- Kaldırımlarda veya boş arazilerde çıkan zararsız bitkileri kendi haline bırakmak, zararlı bitkileri eldivenle yolmak yahut çapalamak, makinayla biçmek gibi mekanik yollar kullanmak,

- Yararlı bitki nüfusunu artırmak ve zararlıları azaltmak için birbirini destekleyen canlı türlerini ortama katarak biyomanipülasyon yollarını kullanmak

- Mekanik ve fiziksel teknik ve aletlerle toprak örtüsü oluşturmak, buhar ve sıcak köpük uygulamaları kullanmak

tercih edilebilir.

Uzmanlar, yabani ot ilacı glifosatın, çevre ve insan sağlığına etkilerini göz önünde bulundurarak mümkünse kullanılmamasını ya da kullanılacaksa uygun zamanda, dozda ve uygun koruyucu giysilerle kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Evrensel açıdan tüm canlı ve varlıkların sağlığını, biyolojik çeşitliliği koruyan ve sürdüren bir dönüşüm her bireyin ve kurumun gönüllü katılımıyla gerçekleşebilir.

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close