İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 34°C Nem %38
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

2022 LGS öncesi son hazırlıklar

31.05.2022    |

Ortaöğretim 8. sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen merkezi sınav, 5 Haziran’da yapılacak. 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, 5 Haziran Pazar günü yapılacak. Bu yıl 1 milyon 236 bin 8’inci sınıf öğrencinin sınav başvurusu bakanlık tarafından otomatik olarak yapıldı. Adaylar artık son haftanın içinde. 

Sonuçların 30 Haziran’da açıklanması, tercihlerin ise 4 Temmuz’da başlaması bekleniyor. 

Sınav yaklaştıkça pek çok öğrencinin ders çalışmayı bıraktığını belirten uzmanlar, bu son günlerin çok iyi değerlendirilmesini öneriyorlar. 

“Son hafta ders çalışılmaz diye bir şey yok. Konulara bir kez daha göz atmanızda fayda var. İhtiyacınız olan dersten ve konudan hatırlatıcı kısa notlar hazırlayın. Sınava iki gün kala çalışmayı bırakabilirsiniz” diyen uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyor: 

* Aynı saatte yatıp kalkın; günde 7-8 saat uyumaya çalışın.

* Moralinizi bozabilecek ortam ve kişilerden uzak durun. Sınavla ilgili olumsuz cümleler kurmaktan kaçının.

* Fiziksel sağlığınızı bozabilecek oyunlardan uzak durun.

* Sağlıklı beslenmeye özen gösterin, yemeğinizi evde yiyin.

* Sınavda her türlü gürültü ve sese hazırlıklı olabilmek için deneme sınavını, evin normal yaşam alanında uygulayın. Örneğin telefon çalabilir, pencere açık olabilir. 

LGS şampiyonlarından tavsiyeler

Son üç yılın birincileri, adaylara yapmaları gerekenleri anlattı.

ÇALIŞMA YÖNTEMİNİZİ BOZMAYIN: Herkesin çalışma yöntemi ve yoğunluğu farklıdır. Son hafta ya da sınav sırasında başkasında gördüğünüz bir yöntemi asla denemeyin.

PSİKOLOJİK BOYUTU UNUTMAYIN: Sınavın akademik olduğu kadar psikolojik boyutu da var. Sınava hazırlanırken sevdiğiniz bazı şeylerden feragat etmek zorunda kalmış olabilirsiniz ama sizi iyi hissettiren, mutlu hissettiren, rahatlatan bazı aktivitelere son günlerde zaman ayırmaya çalışın. 

KENDİNİZİ YALNIZ HİSSETMEYİN: Son günlerde stres arttığı için bazen bir deneme sonucu ya da herhangi bir olay sizi umutsuzluğa düşürebilir. Hatta sınav sürecinin uzun ve yorucu olması birçok adayın son günlerde pes etmesine neden olabilir. Böyle bir hissiyatınız olduğunda yalnız olmadığınızı bilin.

SORUNUN KAYNAĞINI BULUN: Yanlışları tespit etmek ve bunları düzeltmek çok önemli. Tekrar yapıp konuyu anladıktan sonra soru çözümüne odaklanıp konuyu pekiştirin. 

DENEMELERDEN DERS ÇIKARIN: Son girdiğiniz deneme sınavı sonuçları beklediğiniz gibi olmadıysa paniğe kapılmayın, nerede yanlış yaptığınızı bulup çözüm odaklı olun. 

SORULARI SAKİNCE OKUYUN: Çoğumuzun en büyük problemlerinden biri de dikkat hataları. Bu hataların kaynağı genellikle sorularla  gerektiği kadar uğraşmamak, stres veya heyecan. Dolayısıyla girdiğiniz sınava hazır olduğunuzu unutmadan soruları sakince okuyun.

SORUNUN UZUNLUĞUNU YARGILAMAYIN: Sınav esnasında stres kontrolünün önemi aşikâr. Öncelikle soruları gördüğünüzde zorluk derecesine, sorunun uzunluğuna veya kısalığına göre karar vermeyin. Her soruya aynı şekilde yaklaşın.

ÇÖZÜM SIRANIZI DEĞİŞTİRMEYİN: Sınav sırasında konsantrasyon bozukluğu yaşadığınızda birkaç saniye derin nefes alarak rahatlayın ve o şekilde devam edin. Panikleyip yeni yöntemler denemeyin, bildiğiniz yoldan şaşmayın. Sınav çözüm sıranızı değiştirmeyin, belirlediğiniz sırayla devam edin.

SINAVDA STRESİNİZİ YÖNETİN: Stresi önlemek için kendinize bu sınavın hayatın tek ya da son sınavı olmadığını telkin edin.

AİLENİZDEN DESTEK ALIN: Bu süreçte ailenin de sabırlı, destekleyici ve yapıcı olması gerekir. Özellikle son günlerde aileniz ile birlikte etkinlikler yaparak, güzel vakit geçirmeniz hem motivasyonunuzu artıracak hem de kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Ayetlerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Ayetlerle Günün Duası
Ayetlerle Günün Duası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close