İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %60
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
Giriş Yap

Asıl yarış tercihlerde yaşanacak

03.06.2022    |

Milli Eğitim Bakanlığı, sınav başvurularını otomatik olarak gerçekleştirdi ancak sınava girmek zorunlu değil. Buna rağmen 8. sınıfta öğrenim gören yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin yüzde 90’ının sınava katılması bekleniyor. Çünkü Anadolu, fen, sosyal bilimler başta olmak üzere, yabancı kolejlerin de aralarında bulunduğu pek çok özel lise LGS ile öğrenci alacak. Bu okulları kazanamayan öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle adresine en yakın okullardan birine girebilecek. O nedenle sınava katılım yüksek olacak. 

 

Değişiklik yok

LGS’de herhangi bir değişiklik yok. Sınav, iki oturumda gerçekleşecek.yanlış yapılan her 3 soru için 1 doğru cevap geçersiz sayılacak.

 

Kayıt takvimi sıkışık

Devlet liseleri için kayıt takvimi henüz netleşmedi. Geçen yıl 5-16 Temmuz’da tercihler alınmıştı. Bu yıl 9-12 Temmuz’da Kurban Bayramı var. O nedenle bayramdan önce tercihlerin tamamlanacağı tahmin ediliyor. Yabancı liseler ile Türk özel okulların kayıt takvimi ise belli oldu. Bu yıl özel liselerde tek ön kayıt ve kesin kayıt olacak. 4 kez düzenlenecek serbest kayıt döneminde ise aynı gün içinde tüm kayıtlar tamamlanacak. Kayıtlar 30 Haziran’da başlayacak; 8 Temmuz’da sona erecek. Her yıl olduğu gibi özel okullara kesin kayıt yaptıranlar devlet okullarını tercih edemeyecek. O nedenle aileleri çok yorucu ve yoğun geçecek bir tercih dönemi bekliyor.

 

Kontenjanlar açıklanmadı

LGS ile öğrenci alan devlet okullarının kontenjanları henüz açıklanmadı. 30 Haziran’da sınav sonuçları ile birlikte yayınlanacak Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Kılavuzu’nda kontenjanlar netlik kazanacak. Geçen yıl sınavla öğrenci alan devlet okullarının kontenjanı 174 bin 160’tı. LGS’ye giren öğrencilerin yüzde 13-14’ü, sınavla öğrenci alan devlet liselerinden birine girebildi. Geçen yıl, önceki yıla göre kontenjanlar artırılmıştı, bu yıl yine bir artış olur mu bilinmiyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close