İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %50
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Giriş Yap

Tayland‘da dikkat çeken bir Müslüman köyü: Panyi Adası

Özel Haber
Özel Haber
07.06.2022    |

Tayland Müslümanları - 4. Bölüm

Koh Panyee, Ko Panyi yahut Malayca ismiyle Pulau Panyi; Tayland'da Phuket adasına komşu Phang Nga Eyaleti sınırlarında dikkat çekici bir Müslüman köyü.

200 yıl önce Cavalı denizciler tarafından kayalara oturtulan kazıklar üzerine inşa edilmiş. Adanın körfezinde yer alan yerleşim, etrafı mangrov ormanlarıyla çevrili coğrafi konumu sayesinde gelgitlerden ve tsunami riskinden korunmakta. Zaman içinde turistlerin ilgisini çeken topluluğa arazi temin edilince, camilerini kazıkların üzerine değil toprağa inşa etmişler. Bir de tatlı su kuyusu açmışlar.

Panyi adasında Darusselam Mescidi

Panyi köy nüfusu günümüzde Endonezya asıllı 360 aileden, yaklaşık 2 bin kişiden oluşmakta. Cami, yöre halkının odak noktası ve buluşma yeri. Yöre halkı, kıyafet, hijyenik malzemeler ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını anakaradan gelen mallarla dolu bir pazardan temin ediyor.

Köyün sportif çocukları, kendilerine eski tahta parçaları ve balıkçı sallarından bir saha inşa etmiş, bir turnuvada yarı finale kaldıktan sonra ülke genelinde şöhret kazanarak yeni bir sahaya kavuşmuş, birkaç sene üst üste Güney Tayland gençlik turnuvasında birinci olmuşlar. 

Ko Panyi Köyünde dini eğitim veren küçük bir okul bulunuyor. Eğitimlerine burda başlayan öğrenciler, deniz motoru aracılığıyla ulaşabildikleri Phang Nga ve Phuket adalarındaki okullarda devam ediyor. Köy halkı geçimini çoğunlukla balıkçılıkla sağlıyor, yağışların azaldığı mevsimlerde turistik gezilere de ev sahipliği yapıyor.

Panyi adasında askıda restoran

Köyün küçük ve sevimli çarşısında Hindistan cevizinden yapılma kaplardan inciye kadar pek çok hediyelik eşya bulunuyor. Köy çevresinde çok sayıda yüzer deniz ürünü restoranı, turistlere öğle yemeği sunarak hizmet veriyor.

Phuket, ışıl ışıl camileri, cıvıl cıvıl çocukları, sıcacık iklimi, yemyeşil doğası, masmavi denizi, tertemiz kumsalları, taptaze balıkları, verimli toprakları, çeşit çeşit tropik meyveleri, her boydan tropik ağaç ve bitkisi ile huzur dolu bir ada. Phuket Müslümanları tevazuları ve yüzlerinde tebessümleriyle bu adada uyum içinde yaşamakta.

Tayland Müslümanları - 5. Bölüm

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close