İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:19 Güneş06:45 Öğle13:01 İkindi16:25 Akşam19:05 Yatsı20:24
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %38
Türkçe
9 Rebi'ül-evvel 1445 24 Eylül 2023 Pazar
Giriş Yap

Hacc Sözlüğü

Özel Haber
Özel Haber
06.06.2023    |

Hacc mevsimi geldi. Kutsal topraklara yolculuk başladı. Mü’minlerin heyecanla beklediği hacc ibadeti ile ilgili terimler ve kavramlar açıklamalarıyla birlikte hazırladığımız Hacc Sözlüğünde…

Hacc: Hicri Zilhicce ayında kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret ederek yapılan ibadet. İslam’ın beş temel şartından biri; gücü yetene, imkan bulana farz kıldığı ibadet.

Umre: Hacc mevsimi dışında her zaman yapılabilen, ihramlı olarak Kâbe’yi tavaf edip Safâ ile Merve arasında sa‘y yapmak suretiyle eda edilen ibadet.

Temettu‘: Aynı hacc mevsiminde umre ve hacc ibadetlerini her biri için ayrı ayrı ihrama girerek yerine getirmek şeklinde Hacc çeşidi.

Kırân: Aynı ihramla hem umrenin hem haccın ifa edildiği Hacc çeşidi.

İfrad: Umre yapmaksızın sadece hacc ibadetini ifa etme, umresiz hacc anlamına gelen Hacc çeşidi.

İhram: Hacc veya umre yapan kimseye normal durumlarda helâl olan bazı davranışların haram kılınmasını gerektiren durum.

Harem bölgesi:  "Dokunulmaz” anlamında hürmet edilen, zararlılar dışındaki canlılarının öldürülmesi ve bitki örtüsüne zarar verilmesinin yasaklanması gibi bazı kurallara tabi olan bölge. 

Mîkāt: Hacc ve umre için ihrama girilecek zaman ve yeri belirten kavram.

Telbiye: Hacc ve umre için ihrama girenlerin “lebbeyk” ile başlayan duayı okuması.

Tehlil: "Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur" anlamında "lâ ilâhe illallah" sözünü söylemek.

İzâr: Erkeklerin hacc ve umre esnasında bellerine sararak vücudun alt kısmını örtmelerine yarayan dikişsiz bir kumaş ya da havlu parçası.

Ridâ: Erkeklerin hacc ve umre esnasında omuzlarına alarak vücudun üst kısmını örtmelerine yarayan dikişsiz bir kumaş ya da havlu parçası.

İstilâm: Tavafa başlarken ve her bir şavt başlangıcında hizaya gelindiğinde Hacerülesved’e elle dokunmak yahut uzaktan elleri kaldırıp tekbir getirmek suretiyle yapılan selamlama.

Şavt: Hacerülesved’den başlayıp yine aynı yere gelinceye kadar Kâbe’nin etrafını bir defa dolaşma.

Tavaf: Kabe’nin Hacerülesved köşesi hizasından istilâm/selamlama ile başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi defa dolaşmak/yedi şavt yapmak.