İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:18 İmsak03:34 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 21°C Nem %73
Türkçe
8 Zilka'de 1444 28 Mayıs 2023 Pazar
Giriş Yap

Diyarbakır'da kurutmalık domates hazırlığı

04.08.2022    |

Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesinde yetiştirilen domatesler kurutulduktan sonra dünyanın dört bir tarafına ihraç edilecek.

Girişimcilerin Karacadağ'da kiraladığı arazilerde ve anlaşma yapılan çiftçilerle 4 bin 226 dekar alanda nisan ayında fideleri toprakla buluşturulan kurutmalık domateste hasat başladı. Tonlarca domates, hasadın ardından beyaz örtülere serilerek kurutuluyor.

Bunaltıcı sıcakta tarlalarda işçilerin topladığı domatesler araçlarla getirildiği kurutma alanında yüzlerce kişi tarafından ikiye kesilerek, örtüye serilip tuzlanıyor. Kurutma işleminin ardından domatesler, firmalar aracılığıyla ihraç edilecek.

"Belirli aylardan sonra yağmur yağmıyor. Çiğ olmadığı için domates daha kaliteli bir şekilde kuruyor. Burada güneşe serdiğim domatesi 4-5 günde topluyorum. Karacadağ bölgesinin en büyük avantajı toprakların bakir olması. Bazı arazilerde ilk defa sulu tarım yapılıyor, ilk defa domates ekiliyor." diyen çiftçiler, bunun domatese hem renk hem de kalite kattığını belirtti.

AA

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close