İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %65
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Tercihlerde sona doğru

04.08.2022    |

Üniversite tercihleri tamamlanmak üzere. Artık listeler son kez kontrol ediliyor. 

Tercih listesi hazırlarken teknik olarak nelere dikkat etmeli?

*Adaylar tercihlerini oluştururken programların puanını değil, başarı sıralarını göz önünde bulundurmalı.

*İlk 2 - 3 tercihte, başarı sırasının üzerinde ve en çok istenilen bölümler yazılabilir. Orta sıralarda, 4 – 18 arası tercihlerde, başarı sırasına yakın olan bölümlere; 19 ile 24 arasında ise yerleşme olasılığı çok yüksek olan bölümlere yer verilmeli. 

*Adaylar, kazandıklarında okumayı düşünmedikleri bölümleri kesinlikle yazmamalı. Çünkü yerleştirilmeleri durumunda bir sonraki yıl Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarı yarıya düşecek. Ayrıca bu yıl yapılacak ek yerleştirmelere de başvuramayacaklar. 

*Geçmiş yıllarda tercihlerin genellikle başarı sırasının yüzde 50 üstünden oluşturmaya başlanmasını ve yüzde 100’ün de altına kadar inilmesini öneriyorduk. Ancak bu yıl çok üstten ve çok alttan tercih listesi oluşturmalı. Örneğin 100 bininci bir aday 20-30 binlerden başlayıp 200 binlerin de altına inmeli. Geniş bir tercih aralığı avantaj sağlayacaktır.

İstenmeyen bölüm yazılmamalı

Her yıl yaklaşık 600 bin üniversite öğrencisi ya da mezunu, okuduğu bölümden memnun olmadığı için tekrar sınava giriyor. Bu adayların kimi sırf puanı yettiği için o bölümleri tercih ediyor kimi ise teknik hatalar nedeniyle istemediği bir programa yerleşiyor. Bunun nedenlerinden birisi sınav sonuç belgesinin doğru yorumlanmaması.

Tercihlerin istek sırasına göre değil de yüksek başarı sırasından düşük başarı sırasına doğru sıralanması, en çok yapılan hatalardan.

Meslek seçimi kriterleri

Meslek seçiminde adaylar şu soruları kendisine yöneltmeli:

*Nasıl bir yaşam beklentim var?

*İletişim, ikna gücüm var mı? 

*Bilimsel araştırmalardan zevk alıyor muyum?

*Çabuk karar verebiliyor muyum? Ayrıntılardan sıkılıyor muyum?

*İnsanlarla uyum içinde çalışabilir miyim?

*Otuzlu yaşlarda kendimi nasıl bir iş yaşamı içinde hayal ediyorum?

Milliyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close