İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %64
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Gürültü kirliliği yaban hayatı da etkiliyor

Özel Haber
Özel Haber
14.08.2022    |

Ses, canlı varlıklar tarafından iletişim kurmak için içgüdüsel olarak kullanılan bir araç. Kuşlar, memeliler, kurbağalar ve böceklerin seslenmesi, balinaların su sıçratması ve yankı bulması, resif balıklarının ve deniz kestanelerinin yiyecek kazıması, karides kabuğunun çatlaması ses eşliğinde gerçekleşiyor. 

Söz konusu canlıların doğal yaşam ortamlarına giren, doğal sit alanlarından geçirilen hızlı ulaşım yolları, havaalanları, demiryolları, kontrolsüz yapılaşma, deniz taşımacılığı, derin sularda sondaj ve sonar çalışmaları gibi insan kaynaklı gürültüler; sesin seviyesi, süresi ve kaynağına bağlı olarak onları olumsuz etkiliyor.

Gürültü kirliliği, hayatta kalmak için kendi türünün sesini duymaya ihtiyaç duyan bazı canlılara zarar veriyor; nesillerinin tükenmesine, avcı-av etkileşimlerinin değişmesine ve ekosistem dengesinin bozulmasına yol açabiliyor. 

Gürültü kirliliği özellikle kuşların ve kurbağaların dağılım düzenlerini etkiliyor; gürültülü otoyollar, havaalanları veya enerji faaliyetlerinde kullanılan sondaj jeneratörlerinin yakınında daha düşük çeşitlilik ve yoğunlukta kuş ve kurbağa görülüyor. Bazı hayvan türleri gürültülü ortamdan kaçınarak başka bir yaşam alanı bulurken, çeşitli kuş türleri için gürültünün neslin devamını etkilediği bilimsel araştırmalarda ortaya konuluyor. 

2012 yılında yapılan bir bilimsel araştırmada vahşi bir alanda yarım kilometre uzunluğunda hayali bir otoyol tasarlandı, köknar ağaçlarının gövdelerine yerleştirilen hoparlörlerden bir anayola ait trafik sesleri verildi. Bazı türler ortamı tamamen terkederken bazı göçmen kuşların büyük oranda tartım kaybına uğradığı ve göç mevsiminde göç etme dürtüsünü kaybettiği görüldü. 

Benzer etki deniz canlıları ve deniz ekosistemleri için de söz konusu. Denizlerde en büyük gürültü kaynağı deniz taşımacılığı olsa da ses dalgalarını kullanarak cismin boyut, uzaklık gibi verilerini ortaya koyan sonar aletler de ön planda. Yüksek ses şiddeti, bazı hayvan türleri üzerinde çeşitli fiziksel ve davranışsal etkilere neden oluyor ve stres düzeylerini artırıyor. 

Amerika’da okyanusta balinaların stres düzeyini düzenli olarak ölçmekte olan araştırmacılar, okyanus trafiğinin tamamen duraklatıldığı birkaç aylık süreçte balinaların stres seviyelerinin düştüğünü buldular. 

Balina ve yunus balıkları gibi deniz memelileri uzun menzilli yiyecek arama gezilerinde ve göç yollarında birbirlerinden gelen ses belirteçleriyle hareket ediyor. Ekolokasyon adı verilen bu özellik beslenmeleri, avcı yırtıcılardan saklanmaları ve çoğalmaları için önemli bir unsur teşkil ediyor. 

Gürültünün bu sesleri maskelediği durumlarda fil fokları gibi türlerde kalıcı rahatsızlıklar ve tür nüfusunda azalma görülebiliyor.  Deniz ekosisteminde balıkların ve deniz memelilerinin, sismik araştırma seslerine, kazık çakma faaliyetlerine ve patlamalara maruz kalan alanlardan uzaklaştıkları belirtiliyor. 235 dB’e kadar yüksek ses şiddeti üretebilen sonar sese maruz kalan bir kısım balinanın işitme hasarı aldığını ortaya koyuluyor.

Hali hazırda nesli tükenmekte olan mavi balinaların sonar seslerinden daha büyük oranda etkilenebileceği belirtiliyor. Bir türün nüfusundaki azalma dolaylı olarak besin zincirinin tüm basamaklarındaki canlıları; su ekosistemlerindeki dengeyi de kısmen ve bütünsel olarak etkiliyor.  

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Son Peygamber Ve İslamiyet
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Son Peygamber Ve İslamiyet
Son Peygamber Ve İslamiyet Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close