İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %67
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Üniversite tercihlerinde yazılım öne çıktı

17.08.2022    |

2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre gençlerin meslek tercihleri değişti. Tıp ve hukuk azalırken bilgisayar ve teknolojiye dayalı mühendisliklerde yükseliş olduğu görülüyor.

ÖSYM tarafından 18-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen ve 27 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında tercih işlemleri alınan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçları açıklandı. 

Tercih yapma hakkı olan 2.9 milyon adayın 773 bini tercih yapmadı. Geriye kalan 2.1 milyon adaydan 851 bini üniversiteye yerleşti. Aralarında tıp, hukuk gibi gözde programların olduğu 17 bin kontenjan boş kaldı. 

İlginin azaldığı tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi programların puanları düştü. Yoğun ilgi gören bilgisayar mühendisliği, yazılım gibi programların ise puanları yükseldi.

Puanlamada baraj uygulamasının kaldırıldığı ilk yerleştirme sürecinde boş kontenjanlar ise sıralama barajına takılan bölümlerde ortaya çıktı. En çok inşaat mühendisliği bölümü boş kaldı.

Sıralama barajına tabi olan bilgisayar ve yazılım mühendislikleri, bu yılın en çok seçilen bölümleri oldu.

Üniversite kayıt tarihleri

Üniversiteye yerleşme hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. 

Ek yerleştirme süreci

Yerleşemeyenler ek yerleştirmede tekrar kendini deneyecek. Ancak ÖSYM’nin paylaştığı sayısal verilere göre kontenjanların yüzde 99’u doldu. Dolayısıyla adayların ek yerleştirmeyle üniversiteli olma imkanı oldukça azaldı.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close