İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %50
Türkçe
10 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
10 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
Giriş Yap

Konya'daki obruklar inceleniyor

22.08.2022    |

Bir üniversite tarafından yapılan çalışmada Konya'nın Karapınar ilçesi başta olmak üzere Karatay, Meram, Selçuklu, Ereğli, Emirgazi ve Çumra ilçelerinin de jeofizik çalışmaları tamamlandı.

Yunak, Çeltik, Kulu, Cihanbeyli, Altınekin, Sarayönü ve Kadınhanı ilçelerini kapsayan jeolojik saha çalışmaları yürütüldü.

Haritalandırma yapılacak

Obrukların hidrojeolojik açıdan değerlendirilmesi için yağışlı dönem sonu yeraltı suyu seviye ölçümü yapıldı. Ayrıca kimyasal analiz çalışmaları da tamamlandı. Temmuzda başlayan ve ay sonunda tamamlanacak olan 500 metre litoloji sondajlarının ardından eylül ayında da kurak dönem sonu hidrojeolojik ölçüm ve analizleri tamamlanacak. Ekimde itibariyle de haritalandırma çalışmalarına başlanacak.

Sayıları artıyor

Doç. Dr. Bülent Özmen, yaygın kanının aksine kontrolsüz yeraltı suyu kullanımının obrukların oluşumunda tek etken olmadığını söyledi. Özmen, "Konya bölgesinde yapılan çalışmalar bu yönde sonuçlar verse de fay sistemlerinin yanı sıra insana bağlı gelişen ve değişen ortam şartları da obruk oluşumlarında tetikleyici etmenler arasındadır" dedi. Obrukların oluşum zamanını önceden kestirmenin zorluğuna değinen Özmen, kuraklığın da önemli bir etken olduğunu vurguladı.

Obruklarla ilgili çalışmalar devam ederken, yenileri de oluşmaya devam ediyor. Dün Konya'nın Karapınar ilçesinde yonca tarlasında yeni bir obruk oluştu. Karapınar'a bağlı Gaziosmanpaşa Mahallesi'ne 25 kilometre mesafedeki Avşar mevkisinde çalışan işçiler yonca tarlasında obruk olduğunu fark etti. Yeni obruğun 20 metre derinliğinde 30 metre çapında olduğu belirlendi. Obruk etrafına emniyeti şeridi çekilerek ekiplerce inceleme yapıldı.

Y. Şafak

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close