İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:20 İmsak03:33 Güneş05:28 İşrak06:10 Öğle13:07 İkindi17:05 Akşam20:34
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %50
Türkçe
22 Zilka'de 1445 29 Mayıs 2024 Çarşamba
22 Zilka'de 1445
Akşam
20:34
Yatsı
22:20
İmsak
03:33
Güneş
05:28
İşrak
06:10
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Giriş Yap

Okul öncesi uyum hazırlığı

24.08.2022    |

Okula ilk kez başlayacak öğrenciler, 5 Eylül’de sınıflarda olacaklar. Uyum sürecinde sorun yaşamamak için son hafta iyi değerlendirilmeli. 

Okul öncesi eğitime adım atacak çocuklarda aile ve öğretmen iş birliği çok önemli. İlkokul birinci sınıflar için çocuğun okula gitme düşüncesine hazırlaması ise uyumu kolaylaştırıyor.

Okullar 12 Eylül’de açılacak. Ancak okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar, uyum eğitimleri kapsamında 5 Eylül’de sınıflarda olacaklar. 

Okulla ilk tanışma, milyonlarca aile ve çocuk için hem heyecan verici hem de sancılı bir süreç demek. Çocuğun okula doğru yaşta gitmesi ve eğitimleri almaya hazır olması bu sürecin sorunsuz tamamlanmasında en önemli etkenler. 

Anne-babaların çocuktan ayrılmaya hazır olmaması 

Son dönemde ebeveynlerin: “Çocuğum doğduğundan beri ondan ayrılamıyorum. Kendime hiçbir zamanım yok. Bu sebepten dolayı çok yorgunum” gibi cümlelerine çokça rastlanıyor.  Aşırılık kavramı ile açıklanabilir. Bazen de ebeveynin çocuğunu yetiştirirken, kendi çocukluğunda yapamadıklarına dair bir telafi etme mekanizması gibi işliyor. Her anını çocuğa vermek, tüm şartları o daha talep dahi etmeden sunmak gibi. Çocuğun ayrı odada uyuyamaması, yalnız başına hiç oynayamaması,beveynin ayrışamadığını gösteren sinyaller. Annenin kendi kaygı düzeyini fark etmesi, sağlıklı ayrışma sürecinin desteklenmesi ve çocukla oyun terapisi gerçekleştirilmesi sorunun çözümüne giden yollardan birkaçı.

Uyum süreci uzarsa...

Ailenin ve okulun iş birliği içinde ilerlemesi, sakin iletişim kurması öneriliyor. İlkokul başlangıcında ise bir hafta önce okula gitmek, okulla ilgili konuşmak uyum sürecini başlatır. Bir süre sonra çocuk bu yeni tanıdığı alanı, ev gibi güvenli bir alan olarak görüp aidiyeti kurmaya başlar. 4 hafta sonrası okula uyum süreci tamamlanmadıysa, çocuk için ebeveynden ayrılmak zorlayıcı oluyorsa aile mutlaka destek almalı.

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close