İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %41
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Giriş Yap

‘OK’ demeden iyi düşünün

29.08.2022    |

Her gün çok sık kullanılan uygulamalar, isminiz, doğum tarihiniz hatta neler yapmaktan hoşlandığınıza dair bilgileri toplayabiliyor ve bu verileri zaman zaman paylaşabiliyor.
Hesabınıza girişi hızlandırmak için verdiğiniz izinlerle okay (tamam) tuşuna basmanız, hackerların da bilgilerinizi görmesini sağlayabilir. Bu bilgilerle para çekmek, ödeme yapmak ve yeni bir kredi kartı çıkarmak söz konusu olabilir.

Çevrimiçi bir ürün satın almak ya da bir bültenin e-mail adresinize gönderilmesi için izin vermek, kendinizle ilgili birçok bilgiyi de paylaştığınız anlamına geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Twitter, bir bilgisayar korsanının sistemindeki bir açıktan yararlanarak, elde ettiği kişisel verileri satmayı teklif ettiğini duyurdu. Twitter’ın eski Siber Güvenlik Şefi Peiter Zatko ise Twitter’ın kişisel verileri yasalara uygun bir şekilde korumadığını öne sürdü. Kişisel verileri toplama ve paylaşma konusunda ilk sıralarda yer alan uygulamalardan biri olan Facebook da geçtiğimiz yıllarda açılan ve son olarak tarafların prensipte anlaştığı davada, kişisel verileri üçüncü taraflarla paylaşarak tüketici gizliliğini ihlal etmekle suçlanmıştı.

Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları kişisel verilere erişerek, hakkınızda pek çok bilgiye erişebiliyor. Şirketler, adınız, doğum tarihiniz, adresiniz gibi bilgilerin yanında neler yapmaktan hoşlandığınız bilgisini dahi toplayabiliyor. Bunun yanında banka hesaplarınıza dair bilgiler ve sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar da şirketler tarafından saklanabiliyor. Bu verilerin nasıl kullanıldığı, işletmenin türüne göre farklılık gösterirken; hedef genellikle reklam olarak karşımıza çıkıyor.

FİLTRELER GÖRSELLERİ TOPLUYOR

Bir güvenlik uygulaması tarafından yapılan araştırmaya göre, aralarında Instagram, Facebook, TikTok ve Airbnb gibi uygulamalarda, yüzünüzün fotoğrafını saklama seçeneği bulunuyor. Örneğin, TikTok veya Instagram filtreleri yüz hareketlerinizi izleyerek fotoğraflarınıza sahip olmanın da önünü açıyor. Bazı uygulamalarsa sadece anlık fotoğrafınıza sahip olmakla kalmayıp, tüm görsellerinize erişmeyi talep ediyor. Sadece görseller değil; ses tanıma da markaların merceği altında. Bazı hesaplarda daha hızlı oturum açabilmek adına verdiğiniz izinler, uygulamaların sesinizi daha sonra kullanmak için saklamasına da izin veriyor.

Hali hazırda Twitter, Spotify ve Clubhouse gibi uygulamalar bunu yaparken; kaydınız yanlış ellere geçtiğinde kişisel bilgilere erişimin de önünü açıyor. Hesabınıza girişi kolaylaştıran bu uygulamalar, siz farkına varmadan hackerların hesabınıza erişmek için yeterli bilgiye sahip olmasını da sağlayabiliyor. Bu bilgilerle para çekmek, ödeme yapmak ve yeni bir kredi kartı çıkarmak söz konusu olabilir.

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close