İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:35 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:09 Akşam20:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 21°C Nem %83
Türkçe
9 Zilhicce 1445 14 Haziran 2024 Cuma
9 Zilhicce 1445
Akşam
20:44
Yatsı
22:35
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:09
Giriş Yap

Kırgızistan'ın çivisiz camisi Dungan yıllardır ayakta

Özel Haber
Özel Haber
14.09.2022    |
Kırgızistan'ın tek çivisiz camisi Dungan, ziyaretçilerini renkleriyle etkiliyor.
Yeni durağımız, İbrahim Hacı Camii olarak da anılan Kırgızistan’ın göz bebeklerinden Dungan Mescidi. Çandı tekniği yani çivi kullanılmadan yapılan bu cami alışılmışın dışında birçok özelliğe sahip. Fakat onu asıl ön plana çıkaran eşsizliği, Kırgızistan’ın çivisiz tek camisi olması. 

Cami, 19. Yüzyılın sonlarına doğru bugünkü Kırgızistan’a dönemin zorluklarından kaynaklı göç eden Dungan halkı tarafından Çinli bir mimara inşa ettirilmiş. Bu sebeple Çin mimarisinin etkilerini taşıyor. 

Camiden içeri girildiğinde tarihi lezzet veren işlemeler ve kilimlerle döşenmiş rengârenk bir iç mekânla karşılaşılıyor. Tavanı sarı, kolonları turuncu ve sarı tonlarında olan cami, ziyaretçilerine farklı bir iklim yaşatıyor.

Pencereye kadar uzanan duvarlar yaslanmak istediğinizde konfor sağlayan halılarla kaplı.

Mihraba doğru ilerlerken yeşil rengini barındıran eşsiz işlemeler göz dolduruyor. Yeşilin kucakladığı beyaz mihrap ise sade bir yapıda.

Mihrabın hemen yanında bulunan yine gök mavisi tonlarındaki minber üzerinde bulunan beş adet hilal camide dikkat çeken bir başka nokta.

Kırgızistan’ın büyük şehirlerinden Karakol'da Issık Göl bölgesinde yer alan Dungan Cami, tarihi dokusuyla yoğun ilgi görüyor. 

 

 

 

 

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İnsan Olmak
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İnsan Olmak
İnsan Olmak Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close