İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:35 Güneş08:05 İşrak08:49 Öğle12:59 İkindi15:22
Hava - Hava durumuHafif Yağmurlu 11°C Nem %87
Türkçe
21 Cemaziyelevvel 1445 4 Aralık 2023 Pazartesi
21 Cemaziyelevvel 1445
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:37
Güneş
08:07
İşrak
08:49
Öğle
12:59
Giriş Yap

Karton bardaklarda ağır metal tehlikesi!

13.09.2022    |

Günlük hayatta pratik kullanımıyla ve plastik olanlarına karşı daha sağlıklı olduğu düşünülerek yaygın kullanılan karton bardaklar, sıcak içecekle temas ettiği anda hastalıklara sebebiyet veriyor. 

Karton bardaklar, mikroplastik ve hatta ağır metal tehlikesi taşıyor. 

Isıya dayanıklı karton bardaklar, sıvıyı sızdırmasını önlemek için ince bir plastik bariyerle kaplanıyor. Ancak ‘polietilen’ denilen bu madde sıcak su, çay, kahve vs. ile birlikte çözünüyor ve içeceğe karışıyor. Yakın zaman önce yapılan bilimsel bir araştırma 85 santigrat derecede, 15 dakika sıcak içecekle temas edildiğinde, plastiğin yanı sıra ağır metallerin de içeceğe karıştığını ortaya çıkardı.

Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mine Kuçur, karton bardaklarla ilgili şu uyarıları yaptı: “Bu bardaklara belli bir sıcaklığın üzerindeki içecekler koyulduğunda kurşun, nikel, krom, bakır, çinko, kadmiyum da içeceklere karışıyor. Biz de bu içecekleri sindirim sistemi yoluyla vücudumuza alıyoruz. Burada özellikle içindeki sıvının sıcaklığı ve kaç dakika kaldığı çok önemli. Araştırmalar minimum 15 dakika kalması gerektiğini gösteriyor.

Bu süre sonrasında özellikle kurşun, krom, kadmiyum gibi ağır metaller içeceğe transfer oluyor. Belli bir yere kadar maruziyeti vücut tolere edebiliyor. Ancak uzun vadede endokrin, kardiyovasküler, kalp damar hastalıkları, iskelet sisteminde sorunlara yol açıyor.

Ayrıca plastik maddelerin kalınlığı ve kalitesi de çok önemli. Mesela damacanalar nispeten ince plastik şişe sulara göre daha az zararlı.”

Ağır metaller, karsinojen etkiler yapıyor. En yaygın etkilerinden bir diğeri kansızlık. Kurşun, demiri taşıyan hemoglobinlerin sentezini engelliyor. Açığa çıkan maddelerin hücre düzeyinde toksisite etkisi var. Bu da kronik enflamasyona neden oluyor. Plastikler ayrıca vücutta östrojen benzeri etki yaparak hormonları bozuyor. Kalp damar sağlığı, karaciğer sağlığı, eklemler ve üreme organları üzerinde etki yapıyor. 

Hürriyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close