İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:30 Güneş06:55 Öğle12:58 İkindi16:12 Akşam18:48 Yatsı20:07
Hava - Hava durumuAçık 18°C Nem %77
Türkçe
20 Rebi'ül-evvel 1445 4 Ekim 2023 Çarşamba
Giriş Yap

Psikolojimiz bağırsaklarımızı etkiliyor

Özel Haber
Özel Haber
25.09.2022    |

Ruh halimiz bağırsaklarımızı nasıl etkiliyor? Bağırsak hastalıklarının tedavisi için izlenmesi gereken yol nedir?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu oluşuyor. Neredeyse herkesin hayatında sıklıkla yaşadığı bu durumla ilgili Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Şükran Erdem açıklamalarda bulundu.

Erdem, en sık rastlanan fonksiyonel bağırsak hastalığı olan spastik koliti şöyle açıkladı; ‘‘Ruh halimiz pek çok şeye yansıdığı gibi burada da karşımıza çıkıyor ve bağırsaklarımıza da hükmediyor. Sıkıldığımız, içimize attığımız durumlar dışarıya bağırsak sorunu olarak yansıyor.’’

Tedavisi kendimizde

Kabızlık tedavisinde yeterli su tüketimi, sıvı tüketimi çok önemli. İçerisinde kakao, kafein ve asit içeren gıdalar önerilmiyor. Bu gıdalarda kabızlığı artırıcı etken maddeler bulunuyor.

Kabızlığın nedenini anlayabilmek için kalp, böbrek, mide ve bağırsak sağlığının kontrolüne rağmen altında bir sebep bulunmadığında psikolojinin etkilediğini ifade eden Erdem, bu durumu spastik kolit ile açıklıyor:

‘‘Cerrah cerrah, dahiliye dahiliye dolaşmanın bir anlamı yok. Gastroenteroloji yani mide bağırsak bilimi uzmanına giderek bunun altında yatan rahatsızlığı teşhis ettirebilirler. Kansızlık mı var? Tiroit hastalığı mı var? Başka rahatsızlık mı var? Bunlar tespit edilebilir. Ama ne yazık ki büyük bir çoğunlukla bu spastik kolit çıkıyor ve tedavisi de hastanın aslında kendisinde yani psikolojisinde.’’

 

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close