İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:00 Yatsı21:29 İmsak04:28 Güneş06:03 İşrak06:43 Öğle13:07 İkindi16:55
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %67
Türkçe
15 Şevval 1445 24 Nisan 2024 Çarşamba
15 Şevval 1445
İkindi
16:55
Akşam
20:00
Yatsı
21:29
İmsak
04:28
Güneş
06:03
İşrak
06:43
Öğle
13:07
Giriş Yap

Singapur’da Mevlid-i Nebi

Özel Haber
Özel Haber
03.10.2022    |

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAS) dünyayı teşrif ettikleri gün olan Mevlid-i Nebi, dünyanın dört bir yanında Rebiülevvel ayının on ikinci gününde, dualar, kasideler, na’t-ı şeriflerle kutlanıyor.

Güneydoğu Asya ülkelerinden Singapur’da bunun yanısıra camilerde mevlid kutlaması her hafta Cuma gecesi yahut her hicri ayın başında yapılıyor.

Singapur Müslümanlarının çoğunluğunu Malaylar oluşturuyor. Yerli halk içinde kutlu doğum “Hz. Peygamber (SAS)’in milad bayramı” anlamında “Eid Milad-un-Nabi” yahut “Maulid-an Nabi” kavramlarıyla ifade ediliyor.

Malay takım adalarının hemen hepsinde olduğu gibi bu ada ülkesinin de İslam’la şereflenmesinde Yemen asıllı deniz tüccarı âlimlerin etkisi büyük. Mevlid etkinliklerinde de bu alimlerin tesiriyle devam eden Arapça kaside ve salavat okuma geleneği bulunuyor.

Pek çok camide akşam namazının ardından kasideler okunmaya başlıyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAS)’in doğumundan vefatına kadar olan yolculuğunu anlatan mevlidi şerifler okunuyor. Bu yörede en meşhur olanı Mevlid Diba'i. Bu mevlid eşliğinde salavatlar getiriliyor, göz yaşlarıyla dualar ediliyor. Mevlid-i şerifin her bir bahrinin arasında çeşitli ilahilere ve sohbetlere yer veriliyor. Mevlid Dibai’nin son bölümü olan “Merhaba” kasidesine sıra geldiğinde herkes ayağa kalkıyor, ellerini kalbine götürerek kasidenin sözlerine eşlik ediyor. Mescid gönüllülerinin bu esnada dağıttığı gül suyu ve esanslar da caminin her köşesinden gül kokusu yükselmesine vesile oluyor.

Birlikte ifa edilen yatsı namazının ardından tezkire ismi verilen sohbet eşliğinde dualar yapılıyor. Camiden ayrılırken gönüllüler, etkinliğe katılan herkesin paketli ikramlardan ve misvak gibi hediyelerden almasını temin ediyor. Kimi camilerde Rebiülevvel ayının ilk 12 gecesi boyunca, kimi camilerde bir ay boyunca aynı etkinlik devam ediyor.