İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Tavsiye edilen tüketim tarihi israfa sebep olmamalı

04.10.2022    |

Ülkemizde 18 milyon ton gıda maddesi çöpe giderken, marketten alınan ürünlerin daha çok son kullanma tarihi nedeniyle israf edildiği belirtiliyor.

Ürün tüketim tarihleriyle ilgili hatırlatma yapan Zeynep Özkan, ürünlerin üzerinde 2 tip etiketin yer aldığına işaret ederek, Son Tüketim Tarihi (STT) ile Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) arasındaki ayrıma dikkat çekti.

STT Geçtiyse tüketmeyin

STT veya TETT etiketlerinden yalnızca birinin ürünlerin üzerinde yer aldığını ifade eden Özkan, “Son tüketim tarihi (STT) kolay bozulabilen, buzdolabında sakladığımız yoğurt, yumurta, süt, peynir gibi ürünlerin üzerinde yer alıyor. Bu tarih geçtikten sonra ürünlerin tüketilmemesi gerekiyor” dedi.

TETT’den sonra 3 nokta önemli

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’nin (TETT) ise başka bir etiket tipi olduğunu kaydeden Özkan, “Bu etikette yazan tarih un, şeker, bakliyat veya makarna gibi gıdaların özelliğini en iyi şekilde muhafaza edebildiği tarihe işaret ediyor. 

Bu tarih geçtikten sonra ürünün görüntüsü, kokusu ve tadını dikkate alabileceğimiz 3 aşama devreye giriyor. TETT’si geçen ürünlerde bu 3 kriterde sorun yoksa tüketim sağlanabiliyor” diye konuştu.

Y. Şafak

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close