İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:31 Güneş06:56 Öğle12:58 İkindi16:11 Akşam18:46 Yatsı20:05
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %77
Türkçe
20 Rebi'ül-evvel 1445 5 Ekim 2023 Perşembe
Giriş Yap

Çocuklarda miyop artışı görülüyor

13.10.2022    |

Yaygınlaşan ‘ekran bağımlılığı’nın sonucunda göz rahatsızlıkları da artıyor.

Avrupa’da gözlük kullanımı yüzde 50’lerde iken Türkiye’de yüzde 20’lerde. Bunun nedeni Türkiye’de ya doktora gidilmiyor ya da gözlük reçete edilse dahi kullanılmıyor ve hastalıklar ilerliyor.

Çin’de 123 bin çocuk üzerinde çok geniş bir araştırma yapıldı. Bu araştırma sonuçları birkaç yıl öncesindeki veriler ile kıyaslandı ve 123 bin çocuğun yüzde 45’inde miyop olduğu ortaya çıktı. 6-8 yaş çocuklarda 3 kat, 7 yaş çocuklarda 2 kat, 8 yaşındakilerde ise 1.4 kat artış yaşandığı görüldü.

Ekran kullanımı altta yatan genetik nedenleri tetikliyor ve görme kusurunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Dışarıda oyun oynayan çocuklarda miyop çok daha az görülüyor.

Gözü korumak için neler yapılmalı?

* Günde en az iki saat açık havada gün ışığında vakit geçirmek çok önemli. Araştırmalar gün ışığından yararlanmanın hastalığın ilerlemesini yavaşlattığına işaret ediyor.

* Yakın aktivitelerin olabildiğince kısıtlanması.

20 Dakikada bir mola verilmeli

* Yakın aktivite yaparken 20 dakikada bir 20 saniye mola vermek ve uzaklara bakarak gözü dinlendirmek gerekiyor.

Oda aydınlatması iyi olmalı

* Evde çocuğun vakit geçirdiği alanların ve özelikle çalışma odasının iyi aydınlatılması, loş olmaması.

Ekran kullanımına süre sınırlaması getirilmeli

* Çocukların telefonlar ve tablet kullanım süreleri sınırlanmalı ve kullanım süresi 30-45 dakikayı aşmamalı. Daha uzun kullanım söz konusuysa iki-üç ayrı zaman diliminde olacak şekilde düzenlenmeli.

* Üç yaşına kadar telefonlar ve tablet hiçbir şekilde olmamalı. Olursa da günde 45 dakikayı aşmamalı. İlkokul çağında günde en fazla 1 saatve 10 yaşından itibaren ise günde 2 saat kadar dijital medya kullanımı kabul edilebilir süreler.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
Hatm-i Şerif - Fares Abbad Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close