İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11
Hava - Hava durumuAçık 29°C Nem %40
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Giriş Yap

Yalnızlık depresyonun artmasına sebep oluyor

29.10.2022    |

Uzmanlara göre yalnızlık ve depresyon arasında çift taraflı bir bağ söz konusu. Yalnızlık depresyonu, depresyon da yalnızlığı tetikleyebiliyor. 

Diğer taraftan yalnızlığın oluşturduğu depresyonun sadece ilaçlarla tedavisi de yalnızlığın kendisi giderilmeden sorunu çözemiyor. 

Araştırmalara bakılırsa antidepresan kullananların önemli bir bölümü ilaçların oluşturabileceği “duygusal körleşme” sorunu nedeniyle aileleri ve arkadaşları dahil hayatlarındaki pek çok insandan ciddi bir “kopuş süreci” yaşıyor.

Yalnızlıkla gelen kaygı

Psikoterapist Dr. Mike Dow’a göre, yalnızlık sadece depresyon için değil, ruhsal gerginlik, kaygı ve anksiyete sorunları için de önemli bir tetikleyici ya da hazırlayıcı. 

Yalnızlık dünyasında hissedilen “derin soyutlanmışlık hali”, o kişinin dünyayı daha tehlikeli görmesine, kendisini daha kötü hissetmesine ve bazen giderek ağırlaşan güvensizlik sarmalı içine girmesine de yol açabiliyor. 

Uzamış yalnızlıklar tıpkı depresyon gibi kaygı sorununu da tetikleyebiliyor.

300 binden fazla insanın dahil olduğu, 148 araştırmanın incelendiği büyük bir metaanaliz çalışması, “derinleşmiş ve uzamış yalnızlığın” ömür süresini de kısaltabileceğini gösteriyor. Bu metaanalize bakılırsa aşırı yalnızlık sigara ve obeziteden neredeyse 2 kat daha fazla ölümcül! 

Aynı çalışmada güçlü sosyal ilişkilerin ise hayatta kalma oranını yüzde 50 arttırdığı saptanmış durumda.

Bellek zayıflığı

Dow; “Yüz yüze ilişkiler sadece duygusal sağlığımız için değil, beyinlerimiz için de önemlidir.” diyor.

Orta yaşın üzerinde 800’den fazla insanı kapsayan ve yıllar süren bir araştırma, yalnızlığın Alzheimer riskini ikiye katlamasının yanında başka bilişsel bozukluklara da yol açabileceğini de net ve açık olarak gösterdi.

Çözüm; dostlukları artırmak bırakmamak

İnsanlar yaşlandıkça komşularıyla sosyalleşmeye, gönüllü projelere ve dini programlara katılmaya yani çoğalmaya daha yatkın hale geliyor. 

Bu nedenle bir aileyle birlikte aynı çatı altında yaşamakla sınırlı değil, etrafımızdaki “diğerleri”yle de güçlü ve güvenli sosyal bağlar kurmak öneriliyor. 

Sahip olunan “arkadaş” sayısından çok daha önemli olan şey sahip olunan “yakın arkadaş”larınızın sayısı.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İdeal İletişim
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İdeal İletişim
İdeal İletişim Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close