İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:31 Güneş06:56 Öğle12:58 İkindi16:11 Akşam18:46 Yatsı20:05
Hava - Hava durumuAçık 18°C Nem %77
Türkçe
20 Rebi'ül-evvel 1445 5 Ekim 2023 Perşembe
Giriş Yap

Akciğer kanserinin sorumlusu sigara

07.11.2022    |

Sigara, dünyada tek başına en önemli ölüm nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor. 

Araştırmacılar, son yıllarda alternatif olarak sunulan elektronik sigaraların da akciğer, beyin, kalp ve bağırsaklara zarar verdiğini söylüyor.

Sadece Türkiye'de yılda 35 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konuyor. Pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de akciğer kanseri gelişme riski yüzde 20-30 artıyor.

Akciğer kanserlerinin ise yaklaşık yüzde 90'ı tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı sonucunda oluşuyor.

Dr. Berna Kömürcüoğlu, akciğer kanseriyle sigara arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söylüyor:

"Akciğer kanserinin yüzde 90’ı sigarayla ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Günde 1 paket ve üzerinde sigara içen kişilerde bu oran daha fazla. Akciğer kanserinde genetik yapı, çevresel faktörler ve ailesinde kanser olan kişilerde risk daha fazla oluyor." Sigaranın sayısız zararlarına karşı, elektronik sigaralar alternatif olarak gösteriliyor. Ancak yapılan araştırmalar elektronik sigaraların da en az normal sigaralar kadar zararlı olduğunu ortaya koyuyor.

ABD'de yapılan bir araştırmada, kartuşlu aromalı elektronik sigaraların hemen hemen bütün organlarda iltihaplanmayı artırdığı görüldü.

Sigarayı bırakınca ne oluyor?

Sigarayı bırakma kararının ardından ise zamanla oksijen seviyesi artıyor, tat ve koku algılaması yükseliyor, nefes alma imkanı artıyor, kalp krizi ve kanser riski azalıyor.

AA

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dostça Bir Tavsiye
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dostça Bir Tavsiye
Dostça Bir Tavsiye Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close