İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %82
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Giriş Yap

Mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmalı

08.11.2022    |

Sonbahar yağışlarıyla birlikte mantar arama toplama faaliyetleri hızlanırken bilinmeyen ya da bilindiği sanılan türlerin toplanıp yenmesi sonrasında ciddi zehirlenmeler yaşanıyor.

Özellikle doğada yetişen mantarların iyi tanımayan kişilerce toplanıp, tüketilmesi ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açıyor. 

Son bir ay içerisinde yedi ilde mantardan zehirlenen 57 kişiden 5'i hayatını kaybetti.

Türler karıştırılıyor, benzerlikleri ayırt edilemiyor

Prof. Dr. Aysun Pekşen, mantar zehirlenmelerine dikkati çekerek, "Doğa mantarları sadece uzmanlar tarafından toplanmalı" uyarısında bulundu.

"Mantarları iyi tanımayan toplayıcılar tarafından yenilebilen ve zehirli mantarlar kolaylıkla karıştırılabilmekte. Doğa mantarları toplama mevsimi başladı. Bu dönemde artan mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmalı. Doğa mantarları sadece uzmanlar tarafından toplanmalı. Mevsim itibariyle mantarların oldukça fazla olduğu bir dönemdeyiz. Karadeniz Bölgesi olarak çok büyük bir mantar zenginliğimiz var.

Ancak mantar toplarken, mantarları çok iyi tanıyıp bildiğimiz mantarları toplamamız gerekiyor. Çünkü, doğa mantarlarındaki en büyük tehdit zehirli mantarlarla, yenilebilir mantarların karıştırılmasıdır. Yüzün üzerinde zehirli mantar var, bunların 10'u ciddi anlamda ölümcül. Bilinçsizce mantar toplamak ve tüketmek tehlikeli olabiliyor."

Yanlış inanışlar

Halk arasında, mantarın zehirli olup olmadığını anlamak için "Ağaç kütüğünde yetişiyorsa ya da tam tersi çayırda yetişiyorsa zehirsizdir, gümüş kaşığı koyarsanız kararırsa zehirlidir, pişirildiğinde zehiri kaybolur, yoğurtma tüketilmeli" gibi inanışlar olduğunu söyleyen Pekşen, "Bu tip inanışlarla hareket etmek çok sakıncalı durumlar ortaya çıkarabiliyor. Doğadan toplanan mantarlarda bir tane bile zehirli tür araya karışmış olsa zehirlenme söz konusu olabiliyor" dedi.

Zehirlenme belirtileri neler?

Belirtiler mantardaki zehir türüne göre değişim gösterse de yedikten 2 ya da 6 saat sonra ortaya çıkabiliyor. İki saat sonra sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma başlıca belirtiler arasında. Altı saat sonra ise kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı zehirlenmenin ilk belirtileri olarak ortaya çıkıyor.

‘Karaciğer yetmezliği olabilir’

Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Dr. Fuat Ekiz, mantardan zehirlenmenin ölümcül olabileceğine dikkat çekerken, şu bilgileri verdi: “Doğada yaklaşık 5000 mantar türü var, 100’ü zehirli. “ Köy göçüren" dediğimiz bir grup, ölüm ile seyreden bir mantar zehirlenmesi oluşturuyor. Hastanın beslenip beslenmediğini tespit etmemiz lazım. Tükettikten 4 gün sonra hastalarda karaciğer veya böbrek yetmezliği başlayabiliyor. Kısa sürede hastaneye yatırıp, uygun serum tedavilerini verdikten sonra; 4. günden itibaren karaciğer nakli ünitesi olan yerlere yönlendirilmeliler.”

Milliyet

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close