İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:31 Güneş06:56 Öğle12:58 İkindi16:11 Akşam18:46 Yatsı20:05
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %77
Türkçe
20 Rebi'ül-evvel 1445 5 Ekim 2023 Perşembe
Giriş Yap

Baharatlarda gıda boyası riski

Özel Haber
Özel Haber
08.11.2022    |

Tüketilen birçok hazır gıda ürününde gıda boyaları kullanılıyor. Bu boyalar ürünlerin daha renkli, parlak olması için ekleniyor ancak renk veren madde doğal malzemeler yerine sentetik, kimyasal maddelerden oluşuyorsa sağlığımızı etkiliyor.

Birçok gıda ürününde karşımıza çıkan ya da etiketlerine dikkat etmiyorsak farketmeden tükettiğimiz gıda boyaları bazı riskleri beraberinde getiriyor. 

Son olarak üç baharat ürünü; öğütülmüş sumak, öğütülmüş tatlı biber ve tavuk baharatında ayakkabı ve zemin cilası gibi plastik renklendirmede kullanılan kimyasal renklendiriciler tespit edildi.

Uzmanlar doğada olmayan canlılıktaki renkleri sağlayabilmek için kullanılan sentetik gıda boyalarının çocuklarda hiperaktivite bozukluğu, yetişkinlerde ise kanser başta, deri dökülmesi, astım, alerji gibi rahatsızlıklara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Prof. Dr. Fatih Gültekin, baharatlara eklenen gıda boyalarıyla ilgili şu bilgileri aktarıyor:

"Baharatlar, çeşitli bitkilerin tohum, tomurcuk, çekirdek, meyvesi, kabuğu, kökü gibi kısımlarının kurutulup bütün veya ufalanması ya da öğütülmesi ile elde edilen ürünlerdir. Bunlar gıdalara renk, tat, koku ve lezzet vermek için kullanılırlar. 

Baharatlar elde edildikten sonra bunların içerisine herhangi bir renk maddesi veya aroma maddesi katılması yasaktır ama bu ürünlerin olduğundan daha renkli daha aroma verici olduğunu göstermek için malesef bazı üreticiler tahşiş yoluyla bu tip yanlışlar yapmaktadırlar."  

Gıda boyalarının doğal ve sentetik olarak elde edilip kullanıldığını belirten Gültekin kullanım alanlarını şöyle açıkladı:

"Gıda boyaları birçok üründe mevzuata uygun olarak kullanılmakta. Örneğin renkli gördüğümüz neredeyse birçok hazır üründe, dondurmadan unlu mamüllere şekerlemelerden içeceklere kadar ürünlerde kullanılır.

Gıda boyaları doğal kaynaklardan elde edilebildiği gibi sentetik olarak da üretilmektedir. Örneğin kırmızı bir boya elde edeceksiniz bunu kırmızı pancardan elde edebilirsiniz. Buna biz pancar kırmızı diyoruz pancar kökü kırmızısı E162 koduyla kullanılabilir. Sentetik ise mesela allura red AC E129 kullanılıyor."

"Sentetik katkı maddeleri hiperaktiviteye sebep oluyor"

Tüketicilerin ürünlerde doğal olmayan sentetik gıda boyalarından kaçınmalarını öneriyoruz çünkü sentetik gıda boyaları hiperaktiviteyi artırmaktadır. Ayrıca çocukların başarılarını düşürebilmektedir. Bu sebeple doğal olanlar tercih edilmeli"

Gıda okuryazarı olunmalı

Tüketicilerin gıdalarda sentetik ya da doğal katkı olduğunu anlayabilmesinin gıda okuryazarlığından geçtiğini vurgulayarak "Ürünlerde doğal veya sentetik diye etiketlerde bir not yazılmaz. Tüketicilerin doğal olan katkı maddeleri özellikleri renklendiricileri ve sentetik olanları güvenilir kaynaklardan öğrenmeleri gerekir" diyor.­

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
Hatm-i Şerif - Fares Abbad Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close