İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 19°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Almanya gündeminde bu hafta 08.12.2022

Özel Haber
Özel Haber
08.12.2022    |

Alman basınında geçtiğimiz aydan bugüne öne çıkan haberler... Almanya gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz bültene buradan ulaşabilirsiniz.

Elektrik ve gaz için fiyat sınırlaması

Enerji fiyatları bir çok ülkede olduğu gibi Almanya‘da da çok hızlı bir şekilde arttı. Buna Avrupa‘nın en yüksek gaz tedarikçisi olan Rusya‘dan alınan gaz miktarının azaltılması büyük oranda sebep oldu. Enerji üretmekte önemli role sahip gaz santral şirketlerinin artan gaz fiyatlarını elektrik fiyatlarına yansıtması ile beraber Almanya‘da hem elektrik hem de gaz fiyatları büyük bir hızla arttı. Ayrıca bu yıl kurak geçen mevsim şartlarına bağlı olarak Alman su santralleri ve Fransız nükleer santralleri enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmış ve bu ülkeleri Avrupa Birliği dışından yüksek maliyetlerde enerji ithal etmek zorunda bırakmıştı.

Gelecek ay enerji fiyatlarının daha da artması beklenmekte ve bazı tedarikçilerin online portallerinde yüzde 50‘den fazla bir artış gözlemlenmekte. Buna göre bir ev hanesinde yıllık 5000 kilowatt saat tüketim göz önünde bulundurulduğunda ev hanelerine yıllık 980 avro ek masraf çıkacağı öngörülmekte. Enerji fiyatlarına getirilen tavan fiyat uygulaması ile artan enerji fiyatlarının ev hanelerine tüm boyutuyla yansıtılmaması hedeflenmekte.

Buna göre geçen yılın tüketiminden yüzde 80 fazla enerji tüketen hane halklarının bu orandan fazla tükettikleri her kilovat saat için standart piyasa fiyatı kadar ödemeleri öngörülüyor. Tavan fiyat uygulaması 2023 yılının Mart ayında uygulamaya geçecek Ocak ve Şubat aylarını geriye dönük olarak da kapsayacak.

Doğalgaz ve ısınma acil yardım yasası

Gaz ve elektrik tavan fiyatı paketine ek olarak aralık ayı için acil yardım paketi açıklandı. Yıllık tüketimi 1,5 milyon kilovat saate kadar olan hane halkı ve küçük şirketlerin yararlanacağı bu yasa ile hak sahipleri aralık ayı doğalgaz faturalarını ödemekten muaf olacaklar. Her ev halkına yapılacak yardım miktarı, tedarikçi firmanın yıllık tüketime dair yaptığı ön tahminin on ikide biri olarak hesaplanacak.

Tedarikçi firmaya direk para ödeyen ev haneleri aralık için ödeme yapmaları gerekmeyeceği gibi kiracı olup gaz fiyatlarını yan gider olarak kira üzerinden aylık bazda ödeyen ev haneleri ise aralık yardımlarını bir sonraki yıllık ısıtma faturasından kesebilecekler.

Katar ile LNG sevkiyatı anlaşması

Katar, Almanya‘ya likit gaz LNG teslimatı konusunda bir anlaşma imzaladı. Söz konusu gaz akışının 2026 yılında başlaması ve 15 yıl sürmesi planlanıyor. Plana göre yıllık iki milyon ton sıvılaştırılmış gazın tedarik edilmesi planlanıyor. Almanya Rusya‘dan temin ettiği gaza birçok alternatif aramakla birlikte ayrıca birçok tasarruf önlemleri de almakta. Bu kaynakların önemli bir parçasını oluşturan LNG piyasası için gerekli altyapı yatırımları kuzey ve doğu denizinde yapılmakla birlikte ilk terminallerin de önümüzdeki dönemde hizmete alınması hedefleniyor.  

Öte yandan Almanya enerji firmalarını kamulaştırıyor. Federal hükümet bazı enerji firmalarının kamulaştırılması için adım atıyor.

Öğrencilere enerji yardımı

Almanya federal meclisi üniversite öğrencileri ve meslek öğrencileri için önceden duyurduğu 200 avro‘luk özel ödemeyi onayladı. Yasa ile sene başından itibaren 3.4 milyon hak sahibi öğrencilerin bir defalığına mahsus 200 avro almaları öngörülüyor. Buna göre yetkililer hak sahiplerinin başvurabileceği online başvuru platformu kurulması üzerinde çalışıyor. Bu tek seferlik ödeme hükümetin artan enerji fiyatlarına karşı eylül ayı başında açıklamış olduğu üçüncü hafifletme paketi yasasının bir parçası olup meclis oylamasına ihtiyaç duymadan uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Bu yardım paketinden 1 Aralık tarihi itibari ile bir yüksek öğrenim kurumunda öğrenci kaydı bulunan ve Almanya’da ikamet eden yabancı öğrenciler de dahil 3.4 milyon öğrencinin yararlanacağını açıklayan Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger başvuru yapanların tek seferlik yardımı önümüzdeki sene başında alacaklarını açıkladı. Bu yardım yasası gereğince çalışanlar eylül ayında bir defalığına kış desteği almışlardı. Emeklilerin ise 15 Aralıka kadar  yardım almaları beklenmekte. 

Çifte vatandaşlık ve vasıflı işçi göçünün kolaylaştırılması

Hükümetin yasa tasarısına göre Almanya‘da tanınan vasıflı işçilerin geçerli iş sözleşmeleri ile Almanya‘ya gelmelerinin daha da kolaylaştırılması hedefleniyor. Puanlama sistemi ile vasıflı işçiler dil bilgisi veya iş tecrübeleri gibi bazı önemli seçim kriterlerinden özellikle iyi bir puan almaları durumunda iş sözleşmesi koşuluna gerek duymadan Almanya‘ya gelmeleri mümkün olacak. Ayrıca içişleri bakanı Nancy Faeser‘in açıklamasına göre göçmenler, Alman vatandaşlığına geçişte hali hazırda sekiz yıl olan kesintisiz ikamet şartının artık beş yıl olarak uygulanacağını ve hatta bazı özel uyum performanslarına göre üç yıla dahi inebileceğini kaydetti.

Bununla beraber iş sözleşmesi olmayan ama özellikle nitelikli kişiler için de göç kolaylaştırılacak. Ekonomi bakanı Robert Habeck, vasıflı işçilerin göçüne ilişkin yeni bir yasanın kilit noktalarını sunarken, "Daha fazla vasıflı işçi olmadan, ekonomi politikası açısından herhangi bir ilerleme kaydedemeyeceğiz," dedi.

Ayrıca federal istihdam bürosu, Almanya‘nın yılda 400 000 ek vasıflı ve vasıfsız işçiye ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Alman ekonomi enstitüsünün yaptırdığı bir araştırmaya göre ise Almanya‘da 2021 Temmuz ayı ile 2022 Temmuz ayları arasında tüm meslek grupları genelinde yarım milyondan fazla vasıflı işçi eksikliği yaşandı. Reformlar öncesinde Avrupa Birliği üye ülkeleri dışından gelenler arasında sadece akademik diplomaya sahip olanlar Alman iş piyasasına kısıtlı erişime sahiplerdi. Mart 2020‘de kabul edilen nitelikli göçmenlik yasası sayesinde, akademisyen olmayanlar da iş aramak için Almanya‘da altı ay ikamet edebiliyorlar. Bunun için gerekli şartlar arasında Alman kurumları tarafından tanınmış bir mesleki sertifika, Almanca bilgisi ve ikamet süresince geçimlerini sağlayabileceklerine dair kanıt sıralanıyor. 

Almanya genelinde toplu ulaşımda geçerli olacak Almanya bileti uygulaması

Enerji krizinde yardım paketinin bir parçası olarak federal ve eyalet hükümetlerinin üzerinde anlaştığı ülke çapında geçerli olacak biletlerin yeni yılın ilk ayları ile hayata geçirilmesi planlanıyor. Yerel ve bölgesel ulaşım için 49 avro‘luk biletin en geç Nisan ayında başlaması öngörülüyor.

Bremen´in Ulaştırma Senatörü Maike Schaefer federal ve eyalet hükümetlerinin ulaştırma bakanları ile yapılan özel bir konferansta insanların ülke genelinde geçerli olacak aylık biletler ile toplu taşıma araçlarında seyahat etmeleri konusunda anlaştıklarını açıkladı. Biletin yaz aylarında enflasyona karşı tedbir amaçlı uygulamaya konulan biletin devamı olarak uygulanması hedeflenmekte. Özellikle işe gidip gelen insanların toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri ve vatandaşların ekonomik krizden daha az etkilenmelerini hedefleyen biletin yürürlüğe girmesi ile trafik uzmanı Reiserer, yapılan anketler neticesinde toplu taşıma aboneliklerinin sayısının neredeyse ikiye katlanabileceğini belirtti.

Devletin garanti verdiği üç milyar avro üzerinde Alman demiryollarına ve ulaştırma şirketlerine mal olabilecek ekstra maliyetlerin nasıl ve kim tarafından finanse edileceği ise halen müzakere konusu. Eyaletler bu maliyetlerin de federal hükümet ile yarı yarıya üstlenilmesi taraftarı.­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close