İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:34 Yatsı22:15 İmsak03:56 Güneş05:45 İşrak06:27
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %72
Türkçe
18 Muharrem 1446 24 Temmuz 2024 Çarşamba
18 Muharrem 1446
İşrak
06:27
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
İmsak
03:56
Güneş
05:45
Giriş Yap

‘Çevre dostu’ beyanı kanıtlanmak zorunda olacak

04.01.2023    |

Çevrecilik iddiasıyla yapılan reklamlarda düzenlemeye gidiliyor. 

Ticaret Bakanlığı’nın reklamlara yönelik hazırladığı kılavuza göre, ‘yeşil’, ‘sürdürülebilir’, ‘eko’, ‘doğa dostu’, ‘çevre dostu’, ‘sıfır atık’, ‘geri dönüştürülebilir’, ‘karbon nötr’, ‘yenilenebilir’, ‘yeşil enerji’ gibi kavramları kullanan şirketler bunu ispat etmek zorunda olacak.

Tüketiciler gerekirse ayrıntılı bilgi için başka bir mecraya yönlendirilecek. Enerji etiketi alan buzdolabı, çamaşır makinesi gibi cihazlarda, enerji verimliliği sınıfı belirtilecek. Zaten yasak olan bir ürün üzerinden yanıltıcı reklam yapılamayacak. Örnek olarak bir deterjan markası için “denizlerimizi korumak için fosfat kullanımını azaltıyoruz” ibaresi kullanılmayacak.

“Sıfır emisyon” ile üretildiği iddia edilen bir ürünün, hangi üretim aşamasında bu özelliği taşıdığı işaret edilecek.

Bir içeceğe ait pet şişenin sadece kapağı bile geri dönüştürülebilir malzemeden değilse, ambalajında “geri dönüştürülebilir” ifadesi kullanılarak tüm şişe için yanıltıcı izlenim verilemeyecek.

Reklamlarda çevre kirliliği veya aşırı atık birikmesine yol açacak tüketici davranışlarını önemsiz gösteren, geri dönüştürülebilir olmayan ambalajlara özendiren, olumsuz çevresel etkileri görmezden gelmeye yol açan, uygunsuz atık atmayı sağlayan sunumlardan kaçınılacak.

Milliyet

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close