İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %63
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Temiz hava tüm beden için fayda sağlıyor

27.01.2023    |

Öğrenme bozukluğundan kardiyovasküler hastalıklara, alerjiden kansere kadar uzanan etkileriyle hava kirliliği, en önemli 5 sağlık tehdidinden biri olarak kabul edilmekte.

Hayatta kalabilmek için soluduğumuz havanın varlığı ne kadar önemliyse o havanın temiz olması da en az o kadar önemli. 

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kirli hava solumanın uzun ve kısa vadedeki etiklerini çarpıcı bir şekilde gün yüzüne çıkarıyor.

Bir diğer çarpıcı araştırma sonucuna göre, dünyada her yıl 7 milyon insan, kirli havaya bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor.

Temiz havayla gelen ferahlık

Hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar dendiğinde aklımıza ilk akciğere bağlı hastalıklar gelecektir. Oysa temiz hava solumak, tüm bedenimiz için son derece önemli.

Temiz hava, sindirim sistemimizin daha etkili çalışmasını sağlayarak yediklerimizi çok daha hızlı sindirmemize sebep olur. Diyet yapan insanlara açık havada yürüyüş yapmaları tavsiyesi biraz da bu sebeple verilir.

Serotonin, mutluluğun anahtarıdır. Yeterli ve temiz oksijen aldığımızda serotonin salgısı artar. Böylece kendimizi çok daha mutlu hissederiz.

Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için de temiz hava şarttır.

Temiz hava, beyaz kan hücrelerinin daha etkin çalışmasını sağladığından bedenin mikrop ve bakterilere karşı savaşmasını kolaylaştırır.

Elbette akciğer sağlığı için de temiz hava solumak son derece önemlidir. Vücudumuzdaki toksinleri solunum yoluyla da atarız. İyi çalışan bir akciğer, daha fazla toksinden kurtulmamızı sağlar.

Yaşadığımız ortamların havasını daha temiz hale getirebilmek için, odayı sık sık havalandırmak, kapalı ortam bitkileri bulundurmak, kullandığımız temizlik malzemelerinin içeriğine dikkat etmek yapılabilecekler arasında sayılabilir.

Yakıt tüketimini azaltmak, yaşadığımız yerlerde ısı yalıtımını arttırmak, araçlarımızın egzoz gazı ölçümlerini zamanında yaptırmak ve toplu taşıma kullanımını arttırmak, hava kirliliğini azaltmanın yollarından bazıları.

Sabah

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close