İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %33
Türkçe
11 Zilhicce 1445 17 Haziran 2024 Pazartesi
11 Zilhicce 1445
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
Giriş Yap

Felaket anlarında bilinçli medya takibi nasıl olmalı?

Özel Haber
Özel Haber
08.02.2023    |

Ülkemizde yaşanan depremin etkilerini yaşıyoruz. Deprem bölgesinde arama kurtarma ve yardım faaliyetleri sürdürülürken acil ilk yardımın yanı sıra barınma, gıda ve temel ihtiyaçların karşılanması için seferber olunuyor.

Deprem bölgesine uzak olanlar da elinden geldiğince bu çalışmalara destek oluyor, dua ve yardımlarda bulunuyor.

Diğer taraftan böylesi dönemlerde haber alma ihtiyacı her zamankinden daha fazla. Gelişmelerin an be an takibi yaşananlardan haberdar olma anlamında öne çıkıyor. Ancak yoğun haber izlemenin beraberinde getirdiği durumlar da var.

Bilinçli haber takibi ve medya okur yazarlığı özel bir önem kazanıyor. Aciliyet gerektiren çalışmalara destek olmakla beraber bu dönemde artan haber ve bilgi kirliliğine karşı da dikkatli olmak gerekiyor.

Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar doğruluğu araştırılmadan elden ele geçerek toplumsal endişelere sebebiyet verebiliyor. Bu dönemde görevli birimlerce yapılan duyurulara göre ve koordineli hareket edilerek bilgi ve haber paylaşımında hassasiyet göstermek büyük önem taşıyor.

Yaşanan bu süreçte anne babalar kadar ve hatta daha fazla oranda çocuklar etkileniyor. Sürekli deprem bölgesinde yaşananların, yıkım görüntülerinin izlenmesi özellikle çocukları psikolojik anlamda etkiliyor.

Çocukların ekran karşısından mümkün olduğunca uzak tutulması ve onların yaşlarına uygun anlayabilecekleri kadarı ve yeteri kadar bilgiden fazlasının verilmemesi gerekiyor.

Diğer taraftan yaşananları ekranlardan kesintisiz şekilde takip eden yetişkinler de fiziki anlamda dahil olamadıkları sürecin izleyicisi olarak etkileniyorlar.

Bilinçli bir medya takibi her zamankinden daha fazla önem kazanıyor.

Bu süreçte neler yapılabilir?

* Sürekli bir haber takibi yerine ilgili birimlerce iletişim halinde olup gereken destekler verilebilir.

* Sosyal medya paylaşımlarında dikkatli ve özenli olarak destekleyici yönlendirmeler yapılabilir.

* Aileyi bir arada tutmaya çalışarak çocukları hassas bilgilerden korumalı,

* Birlik ve beraberliği perçinleyecek bir yaklaşım içerisinde olunmalı,

* Sosyal medyanın zarar verici içeriklerinden uzaklaşıp iletişim kuvvetlendirecek destekleyici kısmına odaklanmalı,

* Çocukları ekran başından uzak tutarak onlara umut aşılayacak cümleler kurulmalı.

* Desteğin maddi ve ayni olduğu kadar dua ile de yapılması gerektiği unutulmamalı.

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close