İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:13 Güneş07:37 Öğle13:22 İkindi16:25 Akşam18:56 Yatsı20:16
Hava - Hava durumuAçık 10°C Nem %93
Türkçe
15 Şaban 1445 25 Şubat 2024 Pazar
15 Şaban 1445
İmsak
06:15
Güneş
07:39
İşrak
08:21
Öğle
13:22
İkindi
16:25
Akşam
18:56
Yatsı
20:16
Giriş Yap

Deprem sonrası bilinçli sosyal medya kullanımı

15.02.2023    |

Çağımızın vazgeçilmezi sosyal medya bilinçli kullanıldığında hayatı kolaylaştırıyor. Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız depremler acil durum bildirimi açısından bu etkiyi gösterdi.

Ancak diğer taraftan teyit edilmeden paylaşılan bilgiler istenmeyen durumlara da yol açabiliyor. 

Sosyal medyanın doğru ve yararlı kullanımı hem medya hem de vatandaşlar için önem taşıyor.

Bu süreçte de tecrübe edildiği üzere kimi zaman kasıtlı kimi zaman da bilinçsiz paylaşılan içerikler, bilgi ve haber kirliliğine yol açıyor.

Bu sebeple yapılacak paylaşımların öncelikle doğruluğunun teyit edilmesi gerekiyor.

İletişimciler, paylaşımlarda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle hatırlatıyor:

* Basit bir paylaşım kısa sürede etkileşim alarak elden ele dolaşabiliyor. Bilgi önce doğrulanmalı. Bu paylaşım fayda sağlayacak mı diye düşünmeli.

* Önceden meydana gelen başka bir depreme ilişkin görüntüler yeniymişçesine sosyal medyada paylaşılmamalı.

* Sosyal medya paylaşımlarında nefret söylemi içeren kışkırtıcı ifadeler kullanmamaya özen gösterilmeli.

* Depremde yardımları kolaylaştırmak için kullanılan hashtag’ler, takipçi kazanmak amacıyla ilgisiz tweetlerde kullanılmamalı. Bu ilgisiz paylaşımlar yardımları sekteye uğratmakta.

* Sosyal medyada yardım ekiplerinin yönlendirilmesi amacıyla paylaşılan içeriklerin doğru ve güncel olmasına özen gösterilmeli. Hatalı paylaşımlar ekiplerin zaman kaybetmesine neden olmakta.

* Sosyal medyada, gerçek yardım kuruluşlarını taklit ederek oltalama yöntemiyle yardım çağrıları yapanlara karşı dikkatli olunmalı, bu hesaplar tespit edilir edilmez engellenmeleri için sosyal medya platformlarıyla iletişim kurulmalı.

* Yaralı olarak çıkarılanların, kurtulanların fotoğrafları, görüntüleri özellikle de çeşitli müziklerle dramatize edecek şekilde kesinlikle paylaşılmamalı.

* Travmatik görüntülerin insanlarda merhamet yorgunluğuna yol açtığını unutmamak gerekir. Merhamet yorgunluğu kısaca benzer görüntüleri sürekli gören bireylerin başkaları için empati kurma ve şefkat duyma yeteneklerinin zamanla azalmasını anlatmakta.

* Güvenilir kaynaklar dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemeli.­

 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close