İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:19 Güneş06:45 Öğle13:01 İkindi16:25 Akşam19:05 Yatsı20:24
Hava - Hava durumuAçık 23°C Nem %40
Türkçe
9 Rebi'ül-evvel 1445 24 Eylül 2023 Pazar
Giriş Yap

Hatay’da tarihi yapılar için özel çalışma

03.04.2023    |

Hatay’daki yaşam ve kültürel dokuyu yeniden inşa edebilmek amacıyla üniversitelerden kadim şehre ilişkin her türlü bilgi, belge, araştırma, tez, resim gibi hangi bilgi varsa göndermeleri istendi.

Kültürel mirasın ayağa kaldırılması için yurt dışından yedi uzman da Türkiye’ye gelerek çalışmalara katıldı.

Çalışmalarla ilgili olarak Gökhan Yazgı şöyle konuştu: "O kadar çok fotoğraf ve bilgi elimize gelmeye başladı ki bunları değerlendirip mahallesiyle birlikte bir kültür mozaiği oluşturmak istiyoruz.  Bugüne kadar 5 bin 877 adet tescilli taşınmaz kültür varlığının incelemesini tamamladık."

Yazgı, “Bu noktalarda kitabe, bezemeli taş, mihrap ve minber parçaları, ahşap kapı kanatları, süslemeli mozaik ve seramik parçaları olmak üzere 265 eser enkazlardan çıkarılarak envanter kaydı yapıldıktan sonra muhafaza altına alındı." dedi ve Hatay’ın tarihi ve kültürel hafızasını olduğu gibi korumaya çalıştıklarını amaçladıklarını söyledi.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close