İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:05 Akşam20:35 Yatsı22:21 İmsak03:32 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %43
Türkçe
22 Zilka'de 1445 30 Mayıs 2024 Perşembe
22 Zilka'de 1445
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:21
İmsak
03:32
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Giriş Yap

İslam diyarlarında ortak heyecanın adı, Ramazan

01.04.2023    |

Kültür ve geleneklerin çeşitliliği ile İslam diyarlarında örf ve adetler farklılık gösteriyor, ancak her yerde Ramazan, oruçlar teravihlerle Kur'an-ı Kerim okunarak, ibadetlerle kardeşlik bağlarının korunmasıyla idrak ediliyor.

Endonezya

Endonezya'nın Yogyakarta kentinde Müslümanlar, kurdukları sofralarda iftarlarını açıyor.

Endonezya'da Müslümanlar, Doğu Java eyaletinde bulunan El Ekber Camisi'ne gelerek iftar öncesi Kur'an-ı Kerim okudu. Medan kentindeki öğrenciler de camilerde Kuran-ı Kerim okuyor.

Katar

Katar‘da Ramazan ayını karşılama kutlamaları, Ramazan ayının sevinci için Şaban 14'te kutlanan eski bir verme ve paylaşma alışkanlığı olan Al Nafla aracılığıyla başlamıştı. Gençler ve yaşlılar, ailelerin geleneksel yemekler hazırlayıp bunları komşular ve ihtiyaç sahipleriyle paylaştığı Al Nafla'ya katıldılar. İnsanlar hurma ve laban (tuzlu yoğurt içeceği) ile oruçlarını açarlar, akşam namazını kılarlar ve ardından özel ramazan yemekleriyle dolu bir sofraya dönerler. Et püresi, buğday, zeytinyağı ve tarçınla yapılan Harees ve sadece kuzu, tavuk ya da sebze çorbasıyla birlikte çıtır çıtır pide olan Threed, Katar iftar sofralarının en ünlü yemeklerinden bazıları.

Teravih namazından sonra erkekler, arkadaşları ve akrabalarıyla bir araya geldikleri Katar meclisinde buluşuyor.

Katar ve Körfez aileleri tarafından Ramazanın yarısının gecesinde çocukların şerefine ve orucu kutsal ayın yarısını tamamlamalarının mükâfatını vermek ve devam etmeye teşvik etmek için düzenlenen bir kutlama geleneği olan Garangao'da çocuklar, yatsı namazından sonra mahallede bir tur atıyor, kapıları çalıyor ve Garangao şarkısını söylüyor.

Medine'nin iftar sofraları

Suudiler Ramazan'ı, kahveyle veya buzdolabında saklamak üzere büyük miktarlarda farklı hurma satın alarak kutlarlar. Suudi Arabistan, Mekke ve Medine iftar sofralarının yaygınlığı ile ayırt edilir.

Mısır

Mısır'da sokaklar ve camiler süslenir. Çocuklar onları en iyi şekilde yapmaya çalışır, böylece her sokak kendi dekorasyonu ile ayırt edilir.

Ramazan feneri, kutsal ayı kutlamanın en önemli yönlerinden biridir, bu nedenle Mısır'da hiçbir ev Ramazan fenerinden yoksun değildir, tıpkı oruç ayının ezgilerinin her yere yayılması ve her sokakta duyulması gibi.

Fas

Fas'ta Ramazan ayı, yerel lehçede 'Seyyidna Ramazan' (Efendimiz Ramazan) olarak adlandırılır.

Ramazan ayı boyunca, bir tellal sokaklarda insanları sahur için uyandırmaya çağırır.

Ürdün

Ürdün'deki aileler, ziyaretlerin yanı sıra aileler arasında yiyecek alışverişi yapmak ve Ramazan boyunca oturmak için çadırlar kurmaya heveslidir. 

Cezayir - Lübnan - Sudan

Lübnan halkı, sokakları ve balkonları ışıklar ve fenerlerle süslemeye meraklıdır.

Sudanlıların büyük çoğunluğu, sofralarıyla sokağa, yollara çıktıkları için özellikle kırsal kesimde Ramazan orucunu evlerinde açmıyorlar.  

Diğer bazı ülkelerdeki Ramazan heyecanı da fotoğraflara yansıyor

Irak

Irak'ın başkenti Bağdat'taki aileler iftar etmek için Abldulkadir Geylani Külliyesi'ni tercih ediyor. Bağdatlılar, yanlarında getirdikleri yiyeceklerle külliyede kurdukları yer sofralarında oruçlarını açıyor.