İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 35°C Nem %52
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Bayrama özel hafif bir tatlı önerisi

20.04.2023    |

On bir ayın sultanı Ramazan-ı şerifi bizden hoşnut olmasını umarak uğurladık ve bayrama eriştik.

Ramazan Bayramında Peygamber Efendimiz (SAS)’in bayram namazı için evden çıkmadan önce hurma gibi tatlı bir şey yeme adeti bulunuyordu. Kültürümüzde Ramazan Bayramına özel tatlılar pişirip ikram etme geleneği bu sünnete dayanmakta.

Bir aylık perhizin ardından eş-dost akrabamızla ziyaretleşirken bereketlenen ikramları geri çevirmekte zorlandığımız bir gerçek.

Neşe ve sevinç dolu bayram günlerinde sağlığımızı gözetmek, tatlının dozunu kaçırmamak adına sizler için hazırladığımız hafif bir tarif bir nevi Revani.

Malzemelerimiz şöyle:

* 4 yumurta

* 1 su bardağı taze öğütülmüş dut kurusu

* 150gr yaylım tereyağı (veya 125 gr sadeyağ)

* 1 su bardağı ev yoğurdu

* 1.5 su bardağı öğütülmüş h.cevizi

* 1 su bardağı öğütülmüş badem/ceviz/fındık

* Yarım çay kaşığı karbonat

* 1 çay kaşığı doğal fermente elma sirkesi

* Arzuya göre 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu/rendesi

Üzeri için

* 3 yemek kaşığı çiçek balı

* 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu (3 tane sulu portakalın suyu)

Hazırlanışı:

Yumurta ve öğütülmüş dut kurusu çırpıcı yardımıyla çırpılır. Üzerine sırasıyla oda sıcaklığında tereyağı ve yoğurt eklenerek yeniden çırpılır. Öğütülmüş Hindistan cevizi ve badem de eklenir. Üzerine karbonat dökülür, sirke damlatılarak köpürtülür. Portakal kabuğu da eklenerek tüm harç hemhal olana kadar yeniden çırpılır.

Küçük boy bir cam kap tereyağı ile yağlanır. Tatlı harcı yağlanmış cam kaba aktarılır. Cam kap birkaç sefer sarsılarak hava kabarcıklarının yüzeye çıkması sağlanır.

Üzeri arzuya göre badem/ceviz/fındıkla süslenir. 180 derece fırında 35 dakika pişirilir. 15 dakika fırında dinlendirildikten sonra dilimlenir. Ilık haldeyken üzerine bal gezdirilir.

Portakal suyu her yerine eşit gelecek şekilde dökülür.

Dilimlerin üzerinden bir kere daha bıçak yardımıyla geçilerek şerbeti çekmesi sağlanır. Soğuduktan sonra buzdolabında bir gece dinlendirilen tatlı ertesi gün ikram edilir.

Afiyet bal olsun.

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close