İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Yeni petrol keşfinin değeri ne kadar?

04.05.2023    |

Şırnak’ta keşfedilen yeni petrol rezervinin büyüklüğü 1 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Rezerv miktarı, sismik verilerle netleşecek. 

Yeni keşif sahasının geçtiğimiz yıl keşif yapılandan 4 kat büyük olduğu tahmin ediliyor. Keşfedilen yeni sahanın önümüzdeki 2-3 yılda üretime katılmasıyla günlük üretimin 180 bin varile ulaşması bekleniyor.

Gabar'da keşfedilen ve 100 kuyuda yürütülecek çalışmalar ile günlük 100 bin varil üretim yapılacak. 

Cudi Dağı'ndaki günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol rezervi keşfinin ekonomiye katkısının yıllık bazda yaklaşık 2,9 milyar dolar civarında olacağı hesaplanıyor.

Yeni keşif Türkiye’nin günlük petrol tüketiminin 10’da 1’ini tek başına karşılayabilecek potansiyelde. Sahadan sağlanacak petrolün, Türkiye’nin mevcut rezerv büyüklüğünü yaklaşık 2.5 kat artırması bekleniyor.

Yerin 2 bin 625 metre altından çıkarılacak petrolün kalitesinin, yoğunluğunun ve akışkanlığının da çok yüksek olduğu vurgulanıyor. Keşif haberinin ardından saha geliştirmeye de hemen başlanıldı. İlk kuyudan alınan petrol işlenmek üzere rafinerilere sevk edildi.

Tüketimin %20’si yerli kaynaktan

100 bin varillik yeni üretim artışıyla Türkiye kendi tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayabilecek.

AA

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close