İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 35°C Nem %43
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Arakanlılar memleketlerine geri dönebilecek mi?

08.06.2023    |

Bangladeş’in Cox Pazar semtinde zor şartlarda hayatlarını sürdüren Rohingyalar için uzun süredir askıya alınan Arakan’a dönüş planının yeniden uygulanması gündemdeyken dönecekleri yerde insani yaşam koşullarının tam sağlanamadığı belirtiliyor.

Bangladeş, yaklaşık bir milyon Rohingya'ya ev sahipliği yapıyor. Myanmar ile 2017 yılında mültecileri geri göndermek için bir anlaşma imzalandı, ancak o zamandan beri çok az ilerleme kaydedildi.

Arakan’da yapıldığı söylenen yeni tesisler arasında bir market, hastane ve mülteci kabul merkezi bulunuyor. Geri dönüşlerin bu ayın sonlarında, yıllık Muson mevsiminden önce başlaması bekleniyor. Yaklaşık altı yılını Bangladeş'teki aşırı kalabalık ve bakımsız kamplarda yaşayarak geçiren Rohingya mülteciler, Mart ayında kamuoyunun bilgisine sunulmasından bu yana plana temkinli ve şüpheci yaklaşıyor, zira can ve mal güvenliklerinden ve insani yaşam koşullarının sağlanmasından endişe ediyorlar. Kendilerine vatandaşlık hakları verilmeden anavatanlarına dönmek istemiyorlar.

Rohingyalar namı diğer Arakan Müslümanları, ülkedeki kökleri yüzyıllar öncesine uzanmasına rağmen, Myanmar idaresi tarafından Bangladeş asıllı işçiler olarak görülüyor. Myanmar yetkililerini insan hakkı ihlalleri ve soykırıma dair savunmaya çağıran uluslararası soruşturmalarsa henüz sonuçlanmadı.

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar değerlendirmesi

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ASEAN’ın gündeminde Myanmar’daki insani buhran bulunuyor. Birliğin dönem lideri Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, derin endişe duyduğu olaylar karşısında üyelere birlik çağrısında bulundu. İki yıl önce birlik beş maddelik bir plan hazırlamış, ASEAN zirvesinde kabul edilen plan Myanmar’da yerel otoriteler tarafından değerlendirilmemişti. ASEAN liderleri, "Myanmar'da insani yardımın güvenli ve zamanında teslimi ve kapsayıcı ulusal temaslar için elverişli bir ortam oluşturulması gerektiğini” vurguluyor. 

Birlik diplomatik çabalara öncülük ediyor ancak bu yeterli gelmiyor.

Liderler Endonezya'nın doğusundaki Labuan Bajo kasabasında bir araya gelirken, ASEAN'ın şu anki başkanı ve ev sahibi olan Widodo, grubun karşı karşıya olduğu sorunları çözmek için birlikte çalışabileceğine olan güvenini dile getirdi. Myanmar ise üye olmasına rağmen grubun ana zirvelerine katılamıyor.

Beş maddelik mutabakatın uygulanmasında önemli bir ilerleme kaydedilmedi.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close