İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %52
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

ÇEKUD Deprem bölgesi için Antep fıstığı ve zeytin ağacı desteği başlattı

19.07.2023    |

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yurt çapında gerçekleştirdiği çalışmalarla milyonlarca fidanın toprakla buluşmasına katkıda bulunuyor.

 “Çiftçiye Hayat Olsun” projesiyle bu kez deprem bölgesindeki çiftçilerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda başlatılan kampanya ile bölgede önemli bir geçim kaynağı ve ekonomik getirisi olan Antep fıstığı ve zeytin fidan desteği sağlanabilecek. 

ÇEKUD tarafından yapılan açıklamada; “Antep fıstığı ve zeytin, taşı toprağı bereket olan vatanımız için çok kıymetli, yüzyıllardır çiftçilerimiz için önemli bir geçim kaynağı olmuş iki ağaç. Çiftçiye Hayat Olsun projemizle zeytin ve Antep fıstığı fidan desteğini hayata geçirerek deprem bölgemizdeki çiftçilerimizi desteklemeyi ve tarımsal verimliliği arttırmayı amaçlıyoruz.” denildi.

Deprem bölgesinin coğrafyasıyla uyumlu ve bereketli ağaçlar

ÇEKUD tarafından aktarılan bilgilere göre, Antep fıstığı fidanı yaklaşık 7 senede meyve vermeye başlıyor. Bir ağaçtan yaklaşık olarak 20 kg. Antep fıstığı elde edilebiliyor. Bahçesinde 200 adet Antep fıstığı ağacı olan bir çiftçi ailesi bir yıllık geçimini temin edebiliyor.

Zeytin fidanı ise yaklaşık 4 senede meyve vermeye başlıyor. Bir zeytin ağacından yaklaşık olarak 60 kg. zeytin ve 10 kg zeytinyağı elde edilebiliyor. 

Bölgedeki kuruluşlarla yapılan çalışmayla 1 milyon Antep fıstığı ve zeytin fidanı dikilerek yaklaşık 5 bin çiftçiye destek olunabileceği ifade edildi.

Fidanlar tarıma elverişli olmayan alanlara dikildiği için, bu alanların da verimliliğinin artmasına katkı sağlanmış olacak.

Ayrıntılar cekud.org.tr adresinde yer alırken dikiliagacimvar.com adresinden fidan bağışı yapılabiliyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Audio Book
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Audio Book
Audio Book Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close