İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 30°C Nem %61
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Dile sürekli maruz kalmak öğrenimi kolaylaştırıyor!

09.08.2023    |

Uzun süreli eğitimlere rağmen dil öğreniminde istenilen seviyeye gelinememesinin sebebi olarak dile maruziyet gösteriliyor.

Okulda eğitimin yanı sıra özel kurslar, birebir dersler sonrasında bile yabancı dilde istenilen düzeye gelinemiyor. 

Uzmanlara göre bunun sebebi maruz kalmamak. Çünkü dil, ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok öğrenilebiliyor. Her yaşta da öğrenmek mümkün ama en etkili yöntem, “Bir ebeveyn – bir dil yöntemi.” Bu yönteme göre ebeveynlerden biri bir dille diğeri başka bir dille iletişim kurmalı.

Öğr. Gör. Çiğdem Kayıhan Aslan, yabancı dili, okulda öğrenilen herhangi bir ders gibi düşünmenin yapılan en büyük hata olduğunu belirtti. “Yabancı dile ne kadar çok maruz kalırsak ve dili ne kadar çok kullanırsak o kadar çok öğreniriz” diyen Aslan, erken yaşlarda öğrenmenin çok kolay olduğunu ancak yabancı dil öğrenmenin yaşı olmadığını, yeterince zaman ve doğru emek harcandığında iyi derecede öğrenilebileceğini söyledi. 

Gramer yerine dinleme, okuma, yazma

Yabancı dil öğrenmeye çalışırken dilbilgisi kurallarını ve kelimeleri ezberlemenin zaman kaybı olduğunu dile getirerek, yabancı dil pratiğinin dört becerinin tekrarını gerektirdiğini, yabancı dil öğrenebilmek için o dilde dinlemek, okumak, yazmak ve konuşmak gerektiğini vurguladı. 

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close