İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %41
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Öğle
13:11
Giriş Yap

Endonezya kültürel miras eserlerine yeniden kavuştu

09.08.2023    |

Endonezya, küresel iade çabalarında önemli bir adım olarak tarihi mücevherlerin ve oyma eserlerin iadesini memnuniyetle karşılıyor. Sömürge döneminde Hollanda’ya kaçırılan yüzlerce eser iade ediliyor.

Aralarında mücevherlerle kaplı bronz bir top, Lombok hazinesinden yağmalanmış değerli taşlar, altın ve gümüşten oluşan bir mücevher deposu da yer alıyor.

Sri Lanka’nın da Hollanda’dan iade bekleyen 18.yüzyıldan kalma eserleri bulunuyor. Komite Endonezya, Sri Lanka ve Nijerya'nın diğer iade taleplerini de değerlendiriyor.

Endonezya’ya ait değerli mücevherlerden 13. yüzyıla ait ibadethane oymalarına kadar uzanan eşyalar, Hollanda - Leiden'deki Volkenkunde Müzesi'nde düzenlenen bir merasimle Endonezya'ya resmen teslim edildi.

Endonezyalı yetkililere göre bunun anlamı Java'daki bir tarihi eserden ışıltılı mücevherler ve antik oymalardan çok daha büyük. Endonezya Kültür Bakanlığı Kültürel Miras Genel Müdürü “Gerçekten çok memnunuz. Bu hem bizim için, hem de Hollanda ile ilişkilerimiz açısından çok tarihi bir an.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close